středa 23. září 2020 Berta

Bydlení pro slony se ve dvorské zoo mění k lepšímu

Vnitřní stáj slonů v pavilonu Africká savana se začala proměňovat. Slonicím Saly a Umbě by se tu mělo žít ještě lépe. Zatím chodí kontrolovat dělníky několikrát za den přes otevřené dveře pavilonu.

Slonice Saly a Umba teď do vnitřní stáje kvůli úpravám nemohou. Noci tráví v menším domě nedaleko expozice levhartů a okapi.

„Nároky na chov slonů se vyvíjejí a pavilon začal zaostávat ve věci některých technologií a možností manipulace se slony," popisuje zoolog Jiří Hrubý, který má chov slonů v safari parku na starosti. ,,Zásadní je například prostor pro bezpečnou manipulaci se slony," doplňuje.

Jednou z nejviditelnějších změn bude takzvaná manipulační stěna. Je z ocelových rámů s otvory pro uši, nohy nebo chobot. Sloni a ošetřovatelé, kteří budou stále oddělení bariérou, budou moci spolupracovat mnohem bezpečněji.

„Na základě absolutní dobrovolnosti a pozitivní motivace odměnou sloni přes stěnu podávají například nohy nebo chobot. Ošetřovatelé s veterináři jim tak mohou ošetřovat drobná poranění nebo třeba odebírat krev a další vzorky," vysvětluje Jiří Hrubý.

Chov v takzvaném chráněném kontaktu je i jednou z podmínek při získávání nových slonů v rámci EEP. Dvorskému pavilonu tak zajistí udržitelnost do budoucna.  I nadále bude sloužit k chovu starších samic. Pro chovnou skupinu by totiž muselo vzniknout úplně nové zařízení.

Ve vnitřním prostoru vzniknou nově tři velké boxy. Z podlahy už nebudou vyjíždět hydraulické sloupky, které doteď oddělovaly zvířata na noc. „Chceme, aby sloni žili i ve Dvoře Králové co nejpřirozeněji. Co největší společný prostor je dalším důležitým krokem k tomu," doplňuje Hrubý. 

Úpravy by měly skončit do září. Poté se začne psát úplně nová etapa v chovu slonů v Safari Parku Dvůr Králové.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto safaripark.cz

Štítky slon, zoo Dvůr Králové nad Labem, Safaripark, úprava, vnitřní pavilon

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.