Dva z pěti vzácných nosorožců černých, kteří byli loni v červnu převezeni z dvorské zoo do rezervace Akagera ve středoafrické Rwandě, už žijí zcela samostatně. Další dva nosorožci jsou na dobré cestě k tomu, aby vedli v Africe také samostatný život. Pátý nosorožec, samec Manny, v únoru v rezervaci uhynul. Zřejmě nezvládl aklimatizaci, což vedlo k jeho podvýživě.
Cílem je podpořit ve Rwandě populaci nosorožců, která byla v minulosti vyhubena a přinést do ní genetickou pestrost.
Divoce už žijí samice Jasiri a samec Mandela. "Obě zvířata tráví čas spolu, živí se už zcela přírodním okusem a jsou ve velmi dobré kondici. Velmi dobrá je situace i u další dvojice, kterou tvoří samice Jasmína a Olmoti. I ony se drží pospolu, živí se hlavně přírodním okusem a v případě potřeby jsou přikrmovány granulemi a senem," uvedl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.
Nosorožci byli vypuštěni do volné přírody postupně. Přecházeli na místní přirozenou vegetaci a zvykali si na stále větší výběhy. Před koncem loňského roku byli nakonec vypuštěni do volného prostoru o rozloze 2500 hektarů. ,,Stále je ale monitoruje tým specializovaných rangerů. Pro sledování mají nosorožci v rozích vysílačky," uvedla zoo.
U uhynulého samce Mannyho pitva ani výsledky histopatologického vyšetření neukázaly jednoznačnou příčinu jeho úhynu. "Ale naznačují, že měl potíže se zvládnutím aklimatizace, což vedlo k podvýživě. Navzdory tomu, že mu byla poskytována péče a měl stejné podmínky jako ostatní čtyři nosorožci, kterým se v jejich novém prostředí daří," řekl Stejskal.
Transport nosorožců, který se odehrál loni, byl dosud největším přesunem nosorožců z Evropy do Afriky. Převoz probíhal kamiony a letadly. Tři nosorožci pocházeli z dvorské zoo, další dva ze zoo ve Velké Británii a z dánské zoo. Ve Dvoře Králové se pětice na cestu připravovala od podzimu 2018.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.