Radnice po téměř tři roky trvající rekonstrukci otevřelo dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století. Veřejnosti se kostelík poprvé otevře 2. července. Památkově chráněný kostel patří k nejstarším církevním památkám ze dřeva ve střední Evropě. Na ochranu před případným ohněm je kostelík vybaven moderním hasicím zařízením. Oprava stála 14,5 milionu korun bez DPH.
Kostelík byl původně postaven v obci Habura na východním Slovensku. V polovině 18. století jej Habura prodala do sousední Malé Poľany, od které jej v roce 1935 koupil Hradec Králové. Již značně zchátralý kostel byl tehdy rozebrán a po převozu vlakem znovu postaven v hradeckých Jiráskových sadech jako památník padlým v první světové válce. Od té doby žádnou větší opravu neprodělal.
Stavbaři na kostelíku vyměnili šindelovou střechu, opravili podlahy a trámy. Kompletním restaurováním prošla malovaná výzdoba a inventář. Perlou kostela je ikonostas, tedy ozdobná malovaná stěna, která odděluje v pravoslavných kostelích chór od oltářní části.
Celý kostel byl zahřátím, takzvanou termosanací, ošetřen proti dřevokazným škůdcům. Stavba dostala vzduchotechniku regulující teplotu a vlhkost, moderní zabezpečovací systém a hasicí zařízení na bázi plynu. Systém z trubek, hadiček, čidel a ventilů je vedený v dutém prostoru mezi vnějším opláštěním a roubenou konstrukcí.
Primátor Alexandr Hrabálek (za ODS), připomněl, že kostel byl v roce 1935 pořízen z odměny za úřadování starosty Josefa Pilnáčka, kterou si nenechával vyplácet. Nynější opravu město hradilo především z vlastních peněz, od ministerstva kultury získalo dotaci 760 tisíc korun.
Kostel byl na Slovensku postaven z jedlových trámů. Stromy byly podle dendrochronologických studií pokáceny v letech 1598 až 1607. Město Hradec Králové jej před válkou koupilo za tehdejších 12 tisíc korun. „Celá akce v roce 1935 od nabídky, výběru na místě, odsouhlasení úřady na Slovensku a v zastupitelstvu v Hradci Králové, rozebrání, převoz a postavení v Hradci Králové až po ukončení stavby trvala pouze tři a půl měsíce," uvedla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.
Od úterý návštěvníky čekají komentované prohlídky s průvodcem, které potrvají do konce září. V týdnu od 2. do 7. července budou prohlídky v úterý, ve středu a ve čtvrtek začínat ve 14:00, 15:00 a v 16:00. Od pátku do neděle budou prohlídky ve 13:00, 14:00 a 15:00. Následně do konce září budou prohlídky od pátku do neděle. Za půlhodinovou prohlídku zaplatí dospělí 80 korun, děti 50 korun. Snížené vstupné pro seniory, studenty a zdravotně postižené bude 70 korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.