Archeologové na západním úpatí návrší v centru Rychnova objevili pozůstatky zaniklého dvorce z pozdního středověku, včetně kachlových kamen. Zachycení celého půdorysu středověkých kachlových kamen v městském prostředí je v rámci ČR výjimečné. Vykopávky byly na přelomu května a června na místě budoucího parkoviště u supermarketu Lidl.
Archeologové objevili část kamenné obvodové zdi domu, ke které byla přizděná studna. Zevnitř naproti studni našli pozůstatky kachlových kamen na půlkruhovém půdorysu. „Našli jsme celý půdorys kamen a také kachlevčetně vyzdívky. Takové nálezy známe občas z hradů, nikoli z městskéhoprostředí," řekla archeoložka rychnovského muzea Martina Beková.
Dvorec archeologové datují do poloviny 16. století. „Z kamen pochází i velmi dobře dochovaný erbovní kachel. Má co do činění s rodem Trčků z Lípy. Je v pozdně gotickém duchu, ale s renesančními prvky v luxusním provedení," řekla Beková.
Asi 15 metrů od tohoto nálezu archeologové narazili na základy o něco staršího objektu z hrázděného zdiva na kamenné podezdívce, který zničil požár. „Také v tomto objektu jsme objevili kachel, který je ale starší, zkonce 15. století," podotkla Beková.
Archeologové stále nemají jasno v tom, jestli oba objekty byly součástíjednoho dvorce a patřily k různým vývojovým fázím, nebo jestli jde onesouvisející stavby. „Kloním se k tomu, že šlo o jeden areál, který byltěsně pod městským pahorkem," řekla Beková.
Kompaktní zástavba měšťanských domů středověkého Rychnova nad Kněžnou napřelomu 15. a 16. století byla soustředěna kolem dnešního Starého náměstí. Klasické hradby tehdy město nemělo. V areálu dnešního zámku bylo zřejmě hospodářské zázemí hradu, o kterém archeologové zatím nevědí, kde přesně stál. „Nález pozůstatků honosného dvorce i druhého staršího objektu nás překvapuje i místem. Objekty byly ve své době mimo kompaktní zástavbu města, což je neobvyklé. Dvorec stál částečně v nivě řeky Kněžny," dodala Beková.
Archeologové se dosud domnívali, že zástavba na západní straně středověkéh oměsta končila nad nivou řeky, případně zde byly pouze domky řemeslníků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.