Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové v letošním roce navýší rozpočet, ze kterého jsou financovány obnovy případně výstavby kanalizací a vodovody. Hlavní investicí je v letošním roce oprava kanalizace v ulici K Zastávce v Hradci Králové.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové chce letos zvýšit investice do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí na 238 milionů korun z loňských 228 milionů korun. V desetiletém investičním plánu na roky 2019 až 2028 firma počítá s výdaji na úrovni 2,3 miliardy korun. Hlavní investice se letos budou týkat rekonstrukcí sítí v Hradci Králové, Třebechovicích pod Orebem, Novém Bydžově a v Chlumci nad Cidlinou. Ve výroční zprávě vodáren to uvedl jejich ředitel Jiří Šolc. Společnost patří městům a obcím.
Ve stotisícovém Hradci Králové bude hlavní investicí rekonstrukce kanalizace v ulici K Zastávce. V Třebechovicích firma plánuje rekonstrukci vodovodu a kanalizace v Trčkově ulici, v Novém Bydžově chce udělat rekonstrukci vodovodních a kanalizačních řadů například v ulici J. E. Purkyně. „Mezi významné stavby roku 2019 patří též modernizace osmi kusů filtrů s granulovaným aktivním uhlím na úpravně pitné vody v Hradci Králové,“ uvedl Jiří Šolc.
Letos vodárny také zahájí řadu důležitých staveb, v nichž budou pokračovat i v roce 2020. Půjde například o rekonstrukci vodovodu o délce jednoho kilometru v ulici Kozelkova v Chlumci nad Cidlinou. V Hradci Králové firma začne s rekonstrukcí kanalizací na sídlišti Labská kotlina I, kde chce v následujících čtyřech letech obnovit kanalizaci v celkové délce 1,6 kilometru.
VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do nich. Dodávky vody pro 167.000 lidí a provoz vodáren na základě třicetiletého pronájmu sítí zajišťuje od října 2005 firma Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské společnosti Veolia.
Rozhodující část příjmů, a tedy i zdrojů pro investice, VAK Hradec Králové získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo 253 milionů korun. Na investice VAK vedle vlastních zisků používá i dotace od ministerstva zemědělství a komerční úvěry. Evropské dotace VAK nečerpá. Loni zisk VAKu činil 43,4 milionu korun. Za uplynulých deset let firma do obnovy sítí vložila dvě miliardy korun.
Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 99,76 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně to je o 1,7 procenta více.