Lesní svět vrací děti i dospělé do přírody. Stezky mají letní premiéru

Tisková zpráva | Foto Lesní svět

Ztracenou lesní cestu zvanou Kostelní znovu objevili a obnovili patrioti Horní Brusnice. Ta je nyní 5 km dlouhým úsekem na červené turistické trase vedoucí z Horní Brusnice na Zvičinu. Nacházejí se tu mimo jiné také dvě interaktivní stezky s naučnými prvky o přírodě. Otevřeny byly loni na podzim, ale na zimu pak byly panely kvůli prodloužení životnosti uklizeny. Nyní opět těší návštěvníky.

„Prvky s autorskými ilustracemi učí o přírodě s hravou interakcí a baví všechny generace,“ říká Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět.

Obnovená Kostelní cesta byla komunitním dílem 

Za vznikem Kostelní cesty stojí více než rok mravenčí práce obyvatel Horní Brusnice. Původní cesta již neměla reálně znatelné kontury, a tak se pátralo ve vzpomínkách nejstarších obyvatel, v domácích i oficiálních archivech. Sesbíraný materiál i s fotografiemi měl nakonec více než 200 stran. V mapě Stabilního katastru z roku 1841 pak byla cesta objevena jako Kirchenweg – Kostelní cesta. Vedla totiž mezi dvěma kostely v Horní Brusnici a na Zvičině. „Předávali jsme si tu vzájemně nadšení a na projektu se nás podílely desítky,“ říká starosta Horní Brusnice Jiří Vojtíšek.




Místní vytvořili dobrovolnickou pracovní skupinu, upravovali terén, v místě původní kapličky vybudovali novou nebo také stavěli lávku. Všechny tyto práce byly financovány z prostředků veřejné sbírky. Další rozměr získala cesta vybudováním naučné stezky s atraktivními herními prvky o přírodě z dílen Lesního světa. Ty se nacházejí v blízkosti kapličky a byly financovány v rámci dotačního programu MAS Královédvorsko.  „Na neobyčejnou lesní stezku se vyplatí vyrazit s obyčejnou tužkou nebo pastelkou, papírem a mobilní aplikací Lesní svět,” říká Miloš Tomek.

Mezi umístěnými prvky jsou totiž i frotážové pulty, u kterých si malí umělci hravě zvládnou překreslit list vybraného stromu nebo ptáčka. „Výtvarnou techniku zvanou frotáž si pamatujeme z dětství snad všichni. Jen místo mince překryjeme papírem šablonu listu, stopy nebo houby a tužkou na plocho čáráním obrázek přeneseme,“ vysvětluje Tomek. Během cesty mohou děti nalovit do mobilu hlasy lesní zvěře přes QR kódy a nasbírat si je se zajímavými informacemi a nádhernými obrázky do své mobilní knihovničky. 

Další lesní stezka na červené trase je u Hotelu Pod Zvičinou

Červená trasa pak pokračuje půvabným Podkrkonoším až ke druhé lesní stezce, k bývalým lázním - Hotelu pod Zvičinou. Interaktivní prvky tu lemují pěšinu, která šplhá kolem kapličky Panny Marie až k Osmibokému pavilonku. Děti se tu naučí na dendrofonu rozlišovat zvuky několika našich dřevin, objeví, že strom je jako dům a kdo jsou jeho obyvatelé, tipují si, jak dlouho se v přírodě rozkládají odpadky nebo se věnují stopám zvěře. Radost z objevování jim po cestě umocní 2D makety zvěře skryté v lesním porostu i na stromech. „Mít rád les tak, abychom si ho vážili a přirozeně chránili, můžeme jen tehdy, když mu porozumíme,” říká Miloš Tomek.

Na závěr stezky si návštěvníci mohou pořídit u fotostěny veselý snímek do rodinného alba. Turisté se pak v areálu Pod Zvičinou mohou občerstvit, navštívit minifarmu nebo dětské hřiště.  Procházka po červené trase se dá dobře kombinovat i s vlakovou dopravou. Zhruba desetikilometrový úsek červené trasy se nachází mezi stanicemi Bílá Třemešná a Mostek.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky lesní stezky, lesní svět, brusnice, kostelní cesta, příroda, Horní Brusnice, kaplička, Zvičina, strom, Hotel Pod Zvičinou, Stabilní katastr, Panna Marie, premiéra

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.