Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Základy Madety položili před 120 lety pánové Šťastný a Nádherný

PR článek

Hotel Nový v Táboře, dnes Grand, navštívila řada významných osobností, roku 1932 třeba starosta Chicaga Antonín Čermák. O třicet let dříve se tu scházeli Alfons Šťastný z Padařova, propagátor agrárního hnutí, a baron JUDr. Ervín Nádherný, velkostatkář z Chotovin, aby založili Mlékařské družstvo táborské, předchůdce dnešní Madety. Do rejstříku bylo zapsáno 4. června 1902.

Mělo 136 zakládajících členů a 19. června 1906 otevřelo v Táboře průmyslovou mlékárnu. C. k. inspektor Čeněk Charousek z ministerstva orby ve Vídni tehdy v projevu pronesl památnou větu: „Doděláte se úspěchu, nebude-li mléko falšováno – budete-li dojit dobře krávy a ne mlékárnu.“ Mlékárna záhy patřila mezi tři největší v zemi, otevřela dvě prodejny v Táboře, kde kromě jiného nabízela i dodnes známý Tylžský sýr či Romadur. Zásobovala obchody v Českých Budějovicích, školy nebo pražské nemocnice, a zřídila i první mléčnou jídelnu v Čechách.

Družstvu se dařilo. Jeho vedení dbalo nejen na kvalitu výrobků, ale reflektovalo i technický pokrok. V letech 1909 až 1910 zavedlo telefon, petrolejové lampy nahradilo elektrickým osvětlením. Složité období nastalo za první světové války. Většina mužů musela na frontu, sedláci kvůli nedostatku krmiva vybíjeli dobytek, takže dodávky mléka poklesly. V roce 1918 byla situace natolik kritická, že mlékárně hrozilo uzavření. Vše zachránil baron Nádherný, jenž u Občanské záložny navýšil úvěr.

Nenajdete ve světě… slogan známý dlouhé desítky let

Když už to vypadalo, že vše pojede v kolejích předválečných úspěchů, přišla velká hospodářská krize. A pak druhá světová válka. Zavedení povinných dodávek, zákaz výroby tučných sýrů… Ač riskovali, i lidé v Madetě se zapojili do odboje. Rozmnožovali protifašistické letáky a na falešném kontu shromažďovali finance, za něž pořizovali balíčky pro lidi ve vězení a koncentrácích i jejich rodiny.

Už během okupace se vedení družstva připravovalo na poválečný rozvoj. Nechalo natočit krátký film Madeta buduje a pořídilo propagační materiál na nové produkty. V něm se už objevil název a značka družstva Madeta, který vznikl zkrácením názvu Mlékařské družstvo táborské, a pro nějž se už dříve v neoficiálních materiálech používala zkratka MDT. Autorem značky byl spoluzakladatel Reklamního klubu československého Jiří Solar, stejně tak i mnoha reklamních sloganů: dodnes používaného Nenajdete ve světě sýry jako v Madetě nebo V každém věku holduj mléku.

V roce 1951 byla firma znárodněna, na kvalitu výrobků – zejména másla a sýrů – ale politická konstelace vliv neměla. Roku 2002 se pak z Jihočeských mlékáren znovu stala Madeta. Firma s 1 500 zaměstnanci a více než 250 druhy výrobků. O tom před 120 lety pánové Šťastný a Nádherný v Hotelu Nový nejspíš ani nesnili…

Oslavte s námi 120 let a vyhrajte 120 000 korun

Stodvacáté narozeniny, to už stojí za oslavu! Zapojte se do narozeninové soutěže a vyhrajte 120 000 Kč, chladničku, kuchyňský robot nebo poukázky na nákup výrobků Madety. Pro výhru stačí nakoupit mléčné produkty od Madety se soutěžním logem, to vystřihnout, nalepit na soutěžní kartu a odeslat. Podrobné informace najdete na www.madeta120.cz

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Madeta, 120 let, historie, soutěž, založení, Ervín Nádherný, Alfons Ferdinand Šťastný, družstvo, Tábor, Antonín Čermák, Chicago, mléko, Chotoviny, sýr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Základy Madety položili před 120 lety pánové Šťastný a Nádherný  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.