Zapsaný ústav Paměť Krkonoš z Horního Maršova na Trutnovsku připravuje spuštění webové aplikace Archa Krkonoš®, v níž bude uloženo a zpřístupněno mnoho dat a obrazových dokumentů z regionu. Cílem je systematicky zpracovat historii jednotlivých domů, lidí, krkonošských rodů, organizací, autorských i sbírkových obrazových dokumentů, řekl jeden z autorů projektu, krajinný ekolog a vydavatel časopisu Veselý výlet Pavel Klimeš, který se věnuje badatelské činnosti ve východních Krkonoších přes 30 let.
Aplikace by měla být spuštěna začátkem října a zatím nabídne informace asi o 50 objektech a lidech, kteří měli k těmto stavbám vztah, a to v oblasti Modrého, Obřího a Růžového dolu v dnešní Peci pod Sněžkou. „Zatím půjde o reprezentativní vzorek. Aplikace je hotová, jen je potřeba ji nakrmit informacemi, daty, dokumenty, fotografiemi,“ řekl Klimeš.
Postupně by měla informační elektronická archa obsáhnout většinu Krkonoš. „Půjde vlastně o nikdy nekončící proces, protože chceme zaznamenat nejen historii, ale i současnost. Archa Krkonoš bude otevřena v podstatě všem, kdo má k regionu co říci a předloží hodnověrné údaje o svých předcích či událostech,“ řekl Klimeš. Podle něj si lze aplikaci představit jako jakýsi historický adresář Krkonoš propojujícího jednotlivý dům či drobnou stavbu s konkrétní osobou, rodinou, organizací, spolkem, profesí, lokalitou nebo výraznou událostí.
Mozkem projektu bude redakce badatelů, kteří budou editovat jednotlivé rubriky. „Sebraná data a dokumenty budou vyhodnocovat, třídit, vkládat do databáze podle již originální vypracované metodiky,“ řekl Klimeš. S redakcí by měli spolupracovat i fotografové či laičtí zájemci o místní historii. „V ČR jde o unikátní projekt, o ničem takovém nevím,“ dodal.
Archu Krkonoš autoři projektu označili za první pokus o vytvoření uceleného rodokmenu Krkonoš s pohnutou historií, kterou zásadním způsobem ovlivnil poválečný odsun německy hovořících starousedlíků, potomků kolonizátorů Krkonoš také z alpských zemí, stejně jako příchod a osudy nových osadníků po druhé světové válce.
Ústav Paměť Krkonoš vznikl jako nestátní nezisková instituce v září 2014. Hlavním posláním je záchrana, zachování, zpracování a zpřístupnění dokumentů a děl k historii i současnosti regionu. Cílem je i zpřístupnění informací, vybudování a provoz badatelny a knihovny, organizace archivní, archivně badatelské a dokumentační činnosti, vytváření podmínek pro badatelské a výzkumné týmy i jednotlivce zabývající se Krkonošemi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.