středa 19. ledna 2022 Doubravka

Dnes startuje Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují

V Teplicích nad Metují dnes startuje 38. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu, soutěžní přehlídka filmů nejen z hor. Festival potrvá do neděle, a kromě promítání nabídne i řadu zajímavých hostů a doprovodných akcí.

Tradiční festival už roky dělá pomyslnou tečku za dvěma měsíci prázdnin. Mezinárodní horolezecký filmový festival je soutěžní přehlídka profesionálních a amatérských filmů z celého světa s horolezeckou i jinou sportovní tématikou. Jeho nultý ročník se uskutečnil v roce 1980, kdy byly zážitky z velehor z jiných zemí obzvláště cenné, protože za hranice státu se jen tak někdo nedostal.  

Letošní ročník nabídne 43 soutěžních snímků, mezi nimi například slovenský film Salto is the King o slaňování nejvyšších vodopádů na Zemi nebo krátký polský snímek Norwegian Friluftsliv o rodičích, kteří chtějí svoji dceru vychovávat v přírodě. Některé filmy nabídnou i skutečné životní příběhy – například Balandrau, hell frozen over – o jedné z nejzávažnějších nehod v historii horolezectví, kdy skupinu lidí na na první pohled nevinném výletu do hor zastihla extrémní vánice.

Zahájení festivalu proběhne dnes od 18 hodin. V park zone bude zároveň během festivalu probíhat doprovodný program – koncerty, soutěže nebo přednášky. Do Teplic dorazí i nejúspěšnější český himajájský profesionální horolezec Radek Jaroš, v pátek a v sobotu tu bude mít od 19 hodin autogramiádu spojenou s prodejem knih.

Na sobotu je pak od 17 hodin v parku naplánovaná přednáška hlavního hosta, španělské horolezkyně Sílvie Vidal. O sólovýstupu na stěnu Sincronia Magica v Chile – horolezkyně bude vyprávět o 33 dnech života ve stěně, bez komunikačních prostředků, měsíci a půl v ledovcové oblasti a šestnácti dnech nošení stopadesátikilové výbavy.   

Zakončení festivalu s představením vítězných filmů proběhne v neděli od 14 hodin.

Ohodnoť článek

Štítky festival, horolezectví, filmy, příroda, hory, kultura, Teplice nad Metují

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.