pátek 22. ledna 2021 Slavomír

V Černčicích na Náchodsku budou v březnu nové volby

V obci Černčice na Náchodsku budou 14. března nové volby. Zastupitelstvo, které bylo zvolené v řádných volbách v říjnu 2018, se loni v září rozpadlo. Kvůli neúplnému zastupitelstvu nemají Černčice schválený rozpočet na letošní rok a zatím hospodaří podle rozpočtového provizoria.

Po volbách v roce 2018 v Černčicích, které mají asi 490 obyvatel, místa v sedmičlenném zastupitelstvu obsadili zástupci dvou sdružení. Kandidáti ze Sdružení Černčice, které ve volbách získalo tři mandáty ze sedmi, se loni v září postupně míst zastupitelů vzdali. V zastupitelstvu zbyli čtyři zastupitelé ze Sdružení nezávislých kandidátů, které ve volbách zvítězilo. Protože se počet zastupitelů snížil pod zákonem danou minimální hranici pěti členů, byly vypsány nové volby.

Neshody mezi zastupiteli vyvrcholily podle starostky Jelenové loni kolem projektu vedení obce na koupi a přebudování domu v centru vesnice na byty, knihovnu a společenskou místnost. "Ačkoliv se lidé v obci v dotazníku většinově vyslovili pro projekt, opoziční zastupitelé na protest odstoupili," řekla starostka Jaroslva Jelenová. Objekt již obec loni koupila.

Obec, jejíž příjmy loni činily asi 8,8 milionu korun, do ustavení nového zastupitelstva a schválení rozpočtu na rok 2020 nemůže pokračovat v připravovaných projektech. "V plánu jsme například měli rekonstrukci a odbahnění rybníka, opravu prodejny, zateplení mateřské školy," řekla starostka Jelenová. V březnových volbách hodlá opět kandidovat. V režimu rozpočtového provizoria obec hradí jen nejnutnější výdaje k zajištění chodu obecního úřadu a obce.

Zatím jediné nové obecní volby v Královéhradeckém kraji se kvůli rozpadu zastupitelstva konaly v současném volebním období od roku 2018 ve Vrbicích na Jičínsku. Volby tam loni v březnu vyhrálo sdružení Pro budoucnost Stříbrnice a Vrbice, které získalo tři mandáty z pěti. O voličské hlasy v obci usilovaly čtyři subjekty.

Nové volby se 14. března budou v ČR konat také v obcích Hlincová Hora na Českobudějovicku a Radimovice u Tábora na Táborsku.

Autoři | Foto Budějcká Drbna

Štítky ČR, volby, obce, Královéhradecký, nové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.