Po včerejším večeru je na Trutnovsku rozhodnuto o starostech na další čtyřleté období. Ve Dvoře Králové usedne do starostovského křesla už potřetí Jan Jarolím. V Peci pod Sněžkou byla zvolena Ilona Karlíková a v Janských Lázních se stal starostou Martin Hudrlík.
Starostou šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku se na včerejším ustavujícím zasedání zastupitelstva znovu stal Jan Jarolím z hnutí ANO, které ve volbách zvítězilo. V čele města je od roku 2014. Ve volbě mu dalo hlas 11 z 21 zastupitelů. Ve funkci místostarosty bude pokračovat Jan Helbich (ANO) a novým místostarostou bude Vítězslav Šturma z uskupení Síla Dvora.
Hnutí ANO a Síla Dvora, které tvoří hnutí Východočeši a STAN, mají nejtěsnější většinu 11 z 21 mandátů v zastupitelstvu. V sedmičlenné radě města má ANO pět lidí a Síla Dvora dva. ANO a Východočeši spolupracovali i v minulé čtyřčlenné koalici, kterou ještě tvořili ČSSD a Piráti.
"Čeká nás velmi nelehké období, nemusí se týkat jen energetické nebo pandemické krize. Nejdůležitější je pokračovat ve směru, kterým jsme se vydali, a dotáhnout velké i malé projekty do úspěšného konce. Zároveň je třeba nastartovat další, nové projekty, aby se naše město dále rozvíjelo.," uvedl Jan Jarolím po zvolení. Za hlavní úkol pro vedení města v nadcházejících letech již dříve označil rekonstrukci čistírny odpadních vod, obnovu Mayerovy továrny, stavbu autobusového nádraží a opravu silnice II/299 vedoucí centrem města.
Do zastupitelstva pátého největšího města Královéhradeckého kraje se dostalo šest subjektů. ANO získalo devět mandátů a Síla Dvora dva. Po třech mandátech v zastupitelstvu mají ODS, Sportovci pro Dvůr a DKoalice, kterou tvoří TOP 09, KDU-ČSL a Zelení. Piráti mají jedno křeslo.
V Peci pod Sněžkou se stala starostkou zdravotní sestra a majitelka kosmetického salonu Ilona Karlíková (SNK Velká Úpa - Pec pod Sněžkou). Dlouholetý starosta Alan Tomášek (SNK Sněžka) po 20 letech ve funkci skončil, je řadovým zastupitelem. Koaliční smlouvu v Peci podepsali zástupci tří subjektů, SNK Velká Úpa - Pec pod Sněžkou, SNK - Žijeme Sněžkou a SNK - Tady jsme doma. V devítičlenném zastupitelstvu mají pět hlasů. Do zastupitelstva se dostalo také uskupení SNK Sněžka, které vládlo na radnici v minulém volebním období s ODS.
Prvním místostarostou se stal František Vaněk (Žijeme Sněžkou) a druhým místostarostou Ivan Balcar (SNK - Sněžka). Karlíková bude ve vedení města jediným uvolněným, tedy plně placeným členem. V nejbližší době ukončí většinu svých pracovních aktivit mimo radnici.
"Chceme zlepšit život lidí, kteří tady trvale žijí a pracují. Společnost v Peci se rozpadá, naším cílem je vytvořit pro místní takové podmínky, aby se tady žilo lépe. Budeme nadále pokračovat i v rozvoji cestovního ruchu," řekla Ilona Karlíková.
Volby podle ní ukázaly, že lidé chtějí změnu. "V minulosti vedení města razilo cestu podnikatelského rozvoje, a to bychom chtěli vyvážit zlepšením kvality života místních. Pokud chceme, aby se Pec někam posunula, musíme všichni táhnout za jeden provaz," dodala Karlíková.
V Peci těsně zvítězilo uskupení SNK Sněžka s 24,53 procenta hlasů a se ziskem dvou mandátů. Přestože Tomášek kandidoval z devátého místa, získal přes 13 procent hlasů, což ho řadí mezi nejúspěšnější kandidáty v Peci. Lídrem kandidátky SNK Sněžka byl Ivan Balcar. Těsně za SNK Sněžka se umístilo s 24,11 procenta SNK Velká Úpa - Pec pod Sněžkou s Karlíkovou v čele, toto uskupení získalo dva zastupitele. Po dvou mandátech získala ve volbách také ODS a čtvrté uskupení SNK - Žijeme Sněžkou. Jednoho zastupitele má uskupení SNK - Tady jsme doma. Lídrem ODS byl ve volbách lékař Petr Martinov a v čele kandidátky Tady jsme doma byl podnikatel Jaroslav Dudek.
Pecí otřásla tzv. krkonošská kauza, která se týkala ukládání zeminy na okraji střediska a dotací pro Herní krajinu Pecka. Odvolací vrchní soud letos pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných, včetně Tomáška. Zodpovídali se z dotačního podvodu, ze zneužití pravomoci či z ohrožení životního prostředí. Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Hradci Králové v létě podalo Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) v Brně ve věci návrh na dovolání. Nejvyšší státní zástupce poté podal dovolání proti zprošťujícímu rozhodnutí soudů. Řízení bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Takzvané dovolání je mimořádný opravný prostředek.
Za trestním oznámením na neznámého pachatele z léta roku 2015 stálo podle tehdejšího vedení radnice tehdy opoziční sdružení Žijeme Sněžkou.
Starostou Janských Lázní se stal Martin Hudrlík (Janské Lázně - Náš společný domov). Místostarostou bude dosavadní starosta Petr Hřebačka (Volba pro město). V pětičlenné radě usednou za Volbu pro město (VPM) také Pavel Kout, Filip Bejdák a za uskupení Zodpovědně za město Ivo Boleslavský. Všichni radní, včetně starosty a místostarosty, jsou neuvolnění, tedy ne plně placení.
Podle radního Pavla Kouta (VPM) na ustavujícím zastupitelstvu v Janských Lázních nezaznělo, že by šel někdo z 15 zvolených zastupitelů do opozice.
V Janských Lázních zvítězila VPM s dosavadním starostou Petrem Hřebačkou v čele. VPM získalo v patnáctičlenném zastupitelstvu pět mandátů, druhé uskupení Janské Lázně jinak, jehož lídrem byl Norbert Tippelt a za které neúspěšně kandidoval i bývalý krajský radní Aleš Cabicar, čtyři. Na třetím místě se umístilo uskupení Janské Lázně - Náš společný domov se ziskem dvou mandátů, stejně jako Zodpovědně za město. Po jednom místě v zastupitelstvu má Žijeme společně, volíme společně a uskupení Za Janské Lázně krásnější.
Hřebačka koncem roku 2020, v polovině minulého volebního období, nahradil ve funkci dlouholetého starostu Jiřího Hradeckého, který po deseti letech skončil. Hradecký je nyní řadovým zastupitelem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.