Díky rozvolnění protiepidemických opatření mohou být od dnešního dne otevřeny galerie. Toho využije i Galerie moderního umění v Hradci Králové. K vidění v ní budou od dnešního poledne dvě nové netradičně koncipované stálé expozice.
Připravena je dlouhodobá výstava s názvem Posledních padesát let, která je zaměřena výhradně na české umění od sedmdesátých let minulého století. To je v rámci stálých expozic v České republice výjimečným počinem.
Téměř bez výjimky se výstava věnuje žijícím autorům. Reflektuje ale i nejaktuálnější umělecké dění. Koncepce se ujal kurátor Tomáš Pospiszyl. Projekt vznikl i díky finanční podpoře a záštitě Ministerstva kultury České republiky a také ve spolupráci s Národní galerií Praha. Výstava potrvá do září 2023.
Ve stálé expozici jsou pro návštěvníky připraveny dvě architektonicky upravené místnosti, které umožní nejen promítání dvou děl, ale postupně zpřístupnit další práce z oblasti pohyblivého obrazu. Galerie moderního umění tím položila základ vůbec první systematicky budované sbírce Pohyblivého obrazu v České republice.
Současně s výstavou současného umění bude otevřena také netradičně koncipovaná stálá expozice Minulé století – dvacet osobností. Stojí na specifickém charakteru tvorby dvaceti vybraných umělců a umělkyň. I tato výstava bude zpřístupněna do září 2023.
Při výběru autorů byl kladen důraz na jejich vztah nebo souvislost tvorby s Hradcem Králové nebo oblastí východních Čech. „Velká pozornost je v rámci výstavy věnována ženám, které právě v minulém století dosáhly určité rovnoprávnosti,“ říká ředitel Galerie moderního umění František Zachoval.
Autorkou expozice je Petra Příkazská, kurátorka královéhradecké galerie. „Projekt vznikl s finanční podporou a záštitou Ministerstva kultury České republiky, ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Východočeskou galerií v Pardubicích," dodává ředitel.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.