Počasí dnes10 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Ptačí sekerka pochází z 9.-10. století, potvrdil průzkum

Stříbrem zdobená železná sekerka z období raného středověku nalezená loni na Jičínsku není falzum a prokazatelně pochází z 9. až 10. století. Pravost tzv. ptačí sekerky prokázal nedávný průzkum Archeologického ústavu AV ČR Praha. Hradečtí archeologové obdrželi znalecký posudek na pravost předmětu v březnu.

"Při sanaci a konzervaci se ukázalo, že může jít o unikátní artefakt z 9. až 10. století, který je výjimečný spojením stříbrem tauzovaného výzdobného motivu a miniaturního provedení. V souvislosti s ne zcela jasnými nálezovými okolnostmi vyvstala i nutnost ověření autenticity nálezu," řekla archeoložka Muzea východních Čech v Hradci Králové Petra Sehnoutková. 

Nálezce našel zkorodovanou železnou sekeru-bradatici loni v květnu v lese u obce Bašnice na Jičínsku a poté ji předal archeologům. Ukázalo se, že podle způsobu provedení a výzdoby sekery jde o ojedinělý nález, a to nejen v národním, ale i ve středoevropském kontextu. Nejvýraznějším výzdobným motivem jsou ptáci na těle sekery, další výzdoba je po obvodu nástroje. Tzv. ptačí sekerka je široká okolo tří a dlouhá přes deset centimetrů.

Cílem průzkumu v laboratořích Archeologického ústavu bylo zjistit stav předmětu, určit složení použitých materiálů, způsob výzdoby a ověřit jeho pravost.

"Rentgenový snímek prokázal, že výzdoba byla provedena před uložením sekery do země. Podařilo se dokázat, že sekera byla vyrobena ze železa a pro výzdobu bylo použito téměř čisté stříbro se stopovou příměsí zlata a mědi. Ukázalo se, že všechny zkoumané techniky jsou pro období raného středověku typické a provedené analýzy potvrzují autenticitu předmětu," řekla Sehnoutková.

Přesto stále chybí více informací o původu a místě výzdoby sekerky, proto pátrání archeologů dál pokračuje. "V oku sekery byl při sanaci nalezen drobný zbytek dřevěné násady, který také projde odbornou analýzou," dodala Sehnoutková.

Tento typ sekerky je typický pro období a oblast Velké Moravy, neobvyklá je ale kombinace jejího miniaturního provedení a výzdoby. Výzdoba je provedena technikou stříbrné tauzie (zdobení kovu kovem za studena) a plátováním, což podle vědců na raně středověkých sekerách nebývá často. Vzhledem k jejím menším rozměrům vědci předpokládají, že šlo o předmět, který náležel chlapci a měl symbolický význam.

Nález je majetkem Královéhradeckého kraje a v současnosti je uložen v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, jehož zřizovatelem je kraj. Nálezce dostal odměnu 60.000 korun.

Autoři | Foto muzeumhk.cz

Štítky ČR, archeologie, Královéhradecký, průzkum, sekera, raný středověk, okres Jičín, Muzeum východních Čech, Česko, Praha, Bašnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ptačí sekerka pochází z 9.-10. století, potvrdil průzkum  |  Kultura  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.