středa 5. srpna 2020 Kristián

V hradeckém kraji loni přibylo nehod. Počet mrtvých vzrostl na 48

Počet mrtvých při dopravních nehodách v Královéhradeckém kraji loni vzrostl více než dvaapůlkrát na 48 z předloňských 18. Představovalo to nejvyšší nárůst počtu mrtvých ze všech krajů v České republice. Vyplývá to ze zprávy policejního prezidia k loňské dopravní nehodovosti v ČR a krajích.

Loňských 48 mrtvých na silnicích hradeckého kraje je nejvíce od roku 2012, kdy zahynulo 57 lidí. Mezi lety 2013 a 2018 počet obětí nehod trvale klesal. Zatímco předloňských 18 mrtvých bylo nejnižší číslo v celé ČR, loňských 48 mrtvých je pátý nejvyšší počet. Více lidí zemřelo jen na silnicích Středočeského, Jihomoravského, Jihočeského a Moravskoslezského kraje. V celé ČR počet mrtvých na silnicích loni klesl o 18 na 547.

Počet těžce zraněných při nehodách v hradeckém kraji loni klesl o pětinu na 141 a počet lehce zraněných se snížil o desetinu na 1202. S úmrtím či zraněním skončilo 1113 nehod, tedy zhruba každá pátá havárie. Hmotná škoda při nehodách vzrostla o osm procent na 342 milionů korun. Pod vlivem alkoholu bylo loni v kraji 231 viníků nehod, meziročně o 31 méně. Celkem se tak v roce 2019 stalo v Královéhradeckém kraji 5191 nehod. 

Nejvážnější nehodou v kraji loni byla v polovině července srážka osobního auta s vlakem na přejezdu v Černožicích na Hradecku, při níž zemřela čtyřčlenná rodina.

Loni v červnu u Choustníkova Hradiště na Trutnovsku zemřeli dva lidé při havárii osobního auta, které vyjelo ze silnice a narazilo do betonového mostku. V květnu zemřeli dva lidé při srážce osobního a nákladního auta u obce Kocbeře na Trutnovsku.

V září zahynul při dopravní nehodě u Špindlerova Mlýna zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, brigádní generál Milan Jakubů. Do jeho osobního vozu narazil třicetiletý řidič Fordu Mustang, který s vozem vyjel do protisměru. Policie řidiče mustangu v listopadu obvinila z usmrcení z nedbalosti a z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Krajská policie nedávno uvedla, že v dozoru nad silničním provozem loni nepolevila a hodlá ve zvýšeném dohledu pokračovat. "S ohledem na zvýšený počet dopravních nehod s tragickými následky a na přetrvávající nekázeň řidičů se budou policisté ve zvýšené míře věnovat v nadcházejícím období dopravně bezpečnostním akcím zaměřeným nejen na řidiče, ale i na cyklisty či chodce," uvedl nedávno vedoucí krajské dopravní policie Petr Dušek.

Autoři | Foto Budějcká Drbna

Štítky ČR, nehoda, Královéhradecký, 2019, policie, statistika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.