středa 5. srpna 2020 Kristián

Královéhradecký kraj začal jednat s firmami o zajištění autobusové dopravy od 1. dubna

Královéhradecký kraj začal jednat s autobusovými dopravci o nových smlouvách pro zajištění dotované linkové dopravy od 1. dubna. Dnes kraj jednal s prvními čtyřmi firmami z osmi, které kraji vypověděly smlouvy k poslednímu březnu, uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS). Cenové parametry vyjednávaných smluv nekomentoval. Dopravci chtějí od kraje víc peněz.

„V minulém týdnu jsme si od dopravců vyžádali podklady, na jejichž základě teď vyjednáváme nové smluvní podmínky. Se zástupci firem jednáme jednotlivě," uvedl Červíček. Doplnil, že další jednání budou ve středu 20. února.

Smlouvy kraji na konci loňského roku vypovědělo osm z jedenácti dopravců. Zajišťují pro kraj 97 procent dopravy. Dopravci vypovězení smluv zdůvodnili vyššími náklady, především na mzdy řidičů. Kraji vypověděly smlouvy firmy Arriva Východní Čechy, Audis Bus, BusLine KHK, CDS Náchod, ČSAD Ústí nad Orlicí, Krkonošská autobusová doprava Vrchlabí, P-transport a Trutnovská autobusová doprava.

Královéhradecký kraj ročně u autobusových dopravců objednává 18,5 milionu kilometrů za více než 366 milionů korun. Česká televize dříve uvedla, že kraj by mohl od dubna za autobusovou dopravu ročně platit desítky milionů korun navíc.

Pokud by se kraj s dopravci nedohodl na nových smlouvách, hrozilo by od 1. dubna zastavení drtivé většiny dotované linkové dopravy v kraji. To však Červíček nepředpokládá. „Očekáváme, že s dopravci povedeme oboustranně velmi intenzivní a věcná jednání a že autobusy 1. dubna pojedou beze změn pro cestující," řekl dříve Červíček.

Dočasné smlouvy platné od 1. dubna 2019 kraj s dopravci hodlá uzavřít z titulu mimořádné situace bez otevřené soutěže v režimu jednacího řízení bez uveřejnění. Smlouvy by měly platit přibližně do září 2020, kdy by je měly nahradit smlouvy vzešlé z nynějšího osmimiliardového tendru na zajištění dotované autobusové dopravy od roku 2020 na deset let.

Dosud dopravci autobusovou dopravu v kraji zajišťují na základě smluv uzavřených na konci roku 2016. Kraj s nimi tehdy smlouvy uzavřel v režimu jednacího řízení bez uveřejnění poté, co se mu nepodařilo dokončit tendr na desetiletou dopravní obslužnost od 1. ledna 2017.

Autoři

Štítky správa, doprava, automobilová, autobusy, Královéhradecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.