středa 5. srpna 2020 Kristián

Město Hradec Králové chce vypsat tendr na inteligentní dopravní systém

Město Hradec Králové chce vypsat soutěž na dodavatele a provozovatele Inteligentního dopravního systému (IDS), který by měl zvýšit plynulost a bezpečnost automobilové dopravy ve městě, sdělil mluvčí magistrátu Petr Vinklář. O vypsání výběrového řízení na firmu, která ve městě IDS zhruba za 305 milionů korun instaluje a šest let bude provozovat, by příští týden měli rozhodnout zastupitelé. Město chce na investici využít evropskou dotaci, která by mohla být až 247 milionů korun.

„Pokud se zakázka vypíše, tak do letních prázdnin bychom mohli znát vítěznou firmu. Realizace se předpokládá v letech 2020 až 2022, v provozu by měl být systém od roku 2023," řekl Vinklář.

Nejnákladnější částí systému bude kompletní výměna zastaralých semaforů na všech zhruba 50 křižovatkách a přechodech pro chodce. Provozní náklady systému za rok by mohly činit kolem 19 milionů korun.

Řidiči jednotlivé prvky systému zaznamenají minimálně. Půjde na první pohled o běžné semafory, které budou propojené senzory, kamerami a čidly s centrálním dispečinkem. Čidla budou detekovat kolony či nehody. Systém umožní preferovat autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy a zajistí bezpečný průjezd záchranářům.

Automatické měření rychlosti spojené s následným vybíráním pokut by mělo být zavedeno na deseti místech. Stacionární radary by měly být v ulicích Pražská, Úprkova, Lhotecká, Pouchovská, Zborovská a na třídě SNP. S úsekovým měřením se počítá v ulicích A. Dvořáka a Koutníkova, průjezd na červenou by měly sledovat detektory na křižovatkách v Rašínově a Okružní ulici. Podle radnice se umístění radarů a kamer může ještě změnit nebo doplnit. Radary chce magistrát na kritických místech ukáznit řidiče a podpořit plynulost dopravy.

Systém bude složený ze šesti základních modulů. Čtyři by měly tvořit páteř systému, jde o semafory, dispečink, přenosovou síť a centrální server. Nadstavbu budou tvořit moduly řízení MHD a měření rychlosti.

Podle studie, kterou si město nechalo k zavedení systému zpracovat, by celková hodnota systému měla být zhruba 419 milionů korun. V této částce je kromě investiční části také 114 milionů korun určených hlavně na předpokládané výdaje na instalaci dalších systémů během šesti let provozu. Příjmy z provozu IDS by měly činit asi 226 milionů korun, šlo by hlavně o příjmy z pokut.

Systém řízení dopravy už má například Praha, Brno, Ostrava a další města velikosti stotisícového Hradce Králové.

Autoři

Štítky správa, doprava, Hradec Králové, tendr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.