úterý 22. června 2021 Pavla

Galerie moderního umění v Hradci Králové získala prestižní sbírku Karla Tutsche. Stála 12 milionů korun

Podle odborníků se hradecká galerie, díky unikátní sbírce Karla Tutsche, dostává mezi nejvýznamnější galerie v České republice. Celá sbírka čítá 800 položek a galerie za ní zaplatila 12 milionů korun. Jde o jednu z nejvýznamnějších sbírek novodobé historie v oblasti výtvarného umění.

„Nákupem sbírky Karla Tutsche výrazně vzrostlo kulturní bohatství v našem kraji, umělecká díla pomohou rozvíjet činnost Galerie moderního umění Hradec Králové a prezentovat české a československé moderní umění vybírané s unikátním vkusem a intuicí,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši).  

Klíčová díla z Tutschovy sbírky si veřejnost může prohlédnout ve čtvrtém patře galerie do 23. května 2021. V následujících letech pracovníci galerie sbírku detailně probádají a v roce 2023 ji vystaví v ucelené podobě. 

„Samozřejmě jsem se se sbírkou nechtěl rozloučit, protože jsem v provizorním depozitáři na svého bratra často vzpomínal. Nakonec převládla motivace prodat ji sbírkotvorné instituci, která s konvolutem bude schopna pracovat a v budoucnu ho i prezentovat,“ dodal bratr zesnulého sběratele Jindřich Tutsch

Sběratel a galerista Karel Tutsch (1941–2008) se ve svém uměleckém životě zabýval především postmoderní malbou a grafikou. Podařilo se mu nashromáždit díla celé řady významných umělců. Kromě obrazů se brněnský sběratel zaměřoval také na konceptuální umění. 

„Sbírka je výlučným dokumentem sběratelství od 80. let minulého století. Karel Tutsch od roku 1986 provozoval Galerii Na bidýlku v Brně, nejstarší soukromou galerii u nás, v níž uspořádal celkem 169 akcí a která se ihned stala významným místem setkávání a prezentace české a slovenské neoficiální scény. Posléze, po roce 1989, významně doplňovala a nahrazovala nerozvinutý výstavní provoz,“ sdělil ředitel Galerie moderního umění v Hradci Králové František Zachoval

Podle odborníků byl Karel Tutsch všeobecně považován za člověka s vytříbeným vkusem a skvělou intuicí, díky které dokázal odhadnout talent umělců.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto GMU Hradec Králové

Štítky GMU, Hradec Králové, sbírka, dílo, Karel Tutschm unikát, umění, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.