čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Město chce v letošním roce opravit několik památek. Peníze chce od ministerstva kultury

Hradec Králové má v plánu opravit dvě své památky. Nová okna by měla dostat budova staré radnice na Velkém náměstí. Na nový ochranný plášť pak čeká kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech. Část financí na renovaci by radnice ráda získala z dotačního fondu ministerstva kultury.

„V rámci dotačního programu z ministerstva kultury se zatím chystáme využít půl milionu korun na opravu a nátěr oken budovy staré radnice na Velkém náměstí a kostela svatého Mikuláše v Jiráskových sadech. Polovinu těchto akcí musí město uhradit ze svého rozpočtu a zbytek bude možné platit z dotace,“ říká náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO). 

Pokud město peníze skutečně získá, využít je může pouze na renovaci památek ve svém vlastnictví. Další podmínkou je, že se musí objekt nacházet v památkové rezervaci nebo v městské památkové zóně.  „V dotačním programu bychom mohli čerpat příspěvek až do výše tří milionů korun, do budoucna pak budeme hledat další možnosti uplatnění dotačních prostředků,“ doplňuje náměstkyně Štayrová. 

Ochranný nátěr dostane kostel sv. Mikuláše úplně poprvé. „Podle nejnovějších poznatků péče o dřevěnou architekturu by tento nátěr měl přispět k prodloužení životnosti šindele. Proveden nemohl být ihned, ale až několik let po položení nových šindelů,“ doplňuje vedoucí odboru památkové péče Jan Falta

Ohodnoť článek

Autoři | Foto MMHK

Štítky Hradec Králové, památka, radnice, Velké náměstí, rekonstrukce, oprava, okna, dotace, finance

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.