V loňském roce zasahovalo do České republiky alespoň částečně na dvaadvacet vlčích teritorií. Informace přinesl terénní monitoring, který probíhá ne celém území České republiky. Dlouhodobé problémy s vlky však mají chovatelé například na Broumovsku. Podle jejich slov páchají statisícové škody.
Výsledky monitoringu vychází z fotopastí, nálezů stopních drah a trusu i genetické analýzy. „Kdo by si před deseti lety vsadil, že dnes k nám bude zasahovat přes dvacet vlčích teritorií,“ uvedl v TZ Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA a zároveň pracovník Mendelovy univerzity.
Podle něj tak vlci dokazují svou obdivuhodnou přizpůsobivost. Většina teritorií se nachází v pohraničních oblastech, některé zasahují na naše území jen nepatrně.
Nejvíce prokázaných teritorií se nachází na severu Čech, právě z tohoto směru k nám vlci nejčastěji přicházejí. „Genetická data pomohla odhalit v České republice další setkávání dříve izolovaných vlčích populací, stejně tak jako přesuny vlků přes hranice se sousedními státy,“ sdělil Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Ten zároveň informoval, že v loňském roce nebyla prokázána žádná hybridizace se psem. „Považuji za pozitivní, že se vlků daří nacházet partnery navzdory případům mortality vlivem dopravy a pytláctví,“ komentoval Hulva, který je mimo jiné zodpovědný za genetický monitoring vlků.
Do Čech ale nepřichází vlci jen z Polska z Německa. Příkladem je vlčice, která urazila více než 430 kilometrů na cestě z Rakouska do Doupovských hor a díky telemetrickému obojku byla její cesta i významným vědeckým přínosem.
Mapa výskutu vlka na území ČR v sezóně 2019/2020.
V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije podle odhadů CHKO Broumovsko více než 20 vlků ve třech smečkách, které mají jádro teritoria na polské straně hranice, ale vydávají se i na Broumovsko či Trutnovsko.
Poslední větší útok vlků se stal v polovině listopadu Ve Vysoké Srbské u Machova na Broumovsku. Chovatelce Janě Jirmanové vlci zadávili jednu ovci a další čtyři těžce poranili. O dalším útoku Hradecká Drbna psala v polovině října. Danielovi Škodovi z Heřmánkovic zadávili vlci osm ovcí a dva chovné berany.
Například Vlastimil Vejrosta se po padesáti letech rozhodl s chovem skončit. Už neměl sílu na to, bojovat se stále častějším útokem vlka. V polovině prázdnin mu vlci v ohradě zardousili poslední tři kusy. „Chovu ovcí se věnuji skoro padesát let. Vlci na moje ovce zaútočili už poněkolikáté a teď jsem přišel o všechno. Už nemám sílu pokračovat v chovu dál,“ řekl v létě chovatel.
Postižení chovatelé mohou žádat o odškodnění krajský úřad – je potřeba do deseti dnů od útoku podat žádost a doložit ji zprávou od veterináře.
Podle odborníků se lidé vlků ve volné přírodě nemusí bát. Podle některých chovatelů se vlci na Broumovsku chovají nestandartně a troufaleji, to je však podle Správy CHKO Broumovsko nepravděpodobné.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.