V České republice v pondělí odstartuje devátý ročník akce Suchej únor. Ta má pomoct s nadměrnou konzumací alkoholu. Organizátoři proto vyzývají, aby alespoň měsíc lidé vydrželi bez alkoholu. Každoročně se do akce zapojuje mezi pěti až deseti procenty dospělých.
Kampaň Suchej únor se inspirovala v zahraničí, některé země mají ale i leden. Zájemci, kteří se chtějí do akce zapojit organizovaně, se mohou zaregistrovat na webu www.suchejunor.cz. Na internetových stránkách je i test, který pomůže zjistit, jak na tom člověk s pitím je. K dispozici jsou tam také kontakty na odborníky.
Česko patří na pomyslné vrchní příčky žebříčku ve spotřebě alkoholu. Rizikově u nás pije alkohol zhruba milion Čechů. Náklady spojené s následky převyšují 59 miliard korun ročně. Suma zahrnuje jak financování léčby závislosti a nemocí, tak trestné činy, dopravní nehody nebo sníženou produktivitu práce.
Za škodlivé pití alkoholu se všeobecně považuje konzumace 40 až 60 gramů alkoholu u mužů. V přepočtu na piva to dělá dva až tři kousky denně. U žen je to o něco méně, škodlivá je spotřeba mezi 20 až 40 gramy. To je zhruba pět decilitrů vína. Doslova rizikové pití pak představuje u mužů přes 60 gramů alkoholu a u žen přes 40, tedy u mužů více než tři a u žen více než dvě sklenice.
Podle údajů Českého statistického úřadu vypil v roce 2019 každý Čech 173,5 litrů alkoholických nápojů. Z toho jde o 146 litrů piva. Vede se i statistika, která monitoruje spotřebu vína. Ta byla ve stejném roce na hranici 20 litrů na osobu. Posledních deset let jsou údaje velice podobné, spotřeba neklesá ani výrazně nestoupá.
Na pomyslném vrcholu v konzumaci alkoholu byla Česká republika v roce 2005. Každý z nás v tomto roce vypil 188 litrů alkoholických nápojů za rok. To odpovídá zhruba půl litru denně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.