neděle 18. dubna 2021 Valérie

ANO a ODS chtějí vést Hradec Králové sami. Mluví se i o vytvoření úplně nové koalice, do hry by se dostala opozice

Královéhradecké hnutí ANO a ODS si po rozpadu hradecké městské vládnoucí trojkoalice dnes potvrdily, že jsou připraveni pokračovat ve vedení města spolu. Současně budou hledat nového koaličního partnera. Pokud jej nenaleznou, mají v plánu pokračovat v menšinové dvojkoalici. Hradecká koalice se rozpadla ve čtvrtek, když z ní vystoupilo uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených vládla v Hradci Králové od podzimních voleb v roce 2018 a dosud měla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 19 hlasů. Změna a Zelení mají tři zastupitele.

Při variantě menšinové koalice hodlají ANO a ODS podle Marka hledat podporu u důležitých bodů "od všech konstruktivních zastupitelů". Zástupci ANO a ODS dnes také probírali návrhy na zlepšení práce bez účasti Změny a Zelených. "Například u našich gescí jde o posílení týmu náměstkyně primátora pro majetek Věry Pourové a o zřízení komise pro majetek," řekl předseda zastupitelského klubu hnutí ANO a radní města Pavel Marek.

Hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) dříve označil odchod Změny a Zelených z koalice za neuvážený krok. ODS by podle něj chtěla pokračovat v koaliční spolupráci s ANO, přičemž za jednu z pravděpodobných variant označil menšinovou koalici.

Uskupení Změny a Zelených si stěžovalo na dlouhodobě špatnou spolupráci v koalici. Kritika mířila hlavně na náměstkyni Pourovou a náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhu (ODS). Podle lídra Zelených a náměstka primátora Martina Hanouska byl přístup ANO k návrhům Změny a Zelených destruktivní. V Hradci Králové by podle něj měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM.

Uskupení Změna pro Hradec a Zelení dnes vypovědělo koaliční smlouvu o vládě v Hradci Králové s hnutím ANO a ODS. Potvrdil to lídr hradeckých Zelených a náměstek hradeckého primátora Martin Hanousek. Koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených...

Hanousek ani radní Adam Záruba ve svých funkcí zůstali, ač by podle ANO a ODS měli odstoupit. Záruba v Mladé frontě Dnes uvedl, že s koncem koalice by měla rezignovat celá rada a o dalším postupu by mělo rozhodnout zastupitelstvo. Marek dnes tento výrok označil za neuvěřitelný. "Jsme odpovědni za vedení města a rozhodně bychom neradi, aby se město dostalo do nějakých nestandardních situací," řekl Marek.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FB: Statutární město Hradec Králové

Štítky správa, ANO, ODS, zelení, koalice, Hradec Králové, opozice, vláda, politika, region, magistrát, neshody, Hnutí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.