úterý 1. prosince 2020 Iva

Náčelníkem Horské služby ČR je René Mašín z Jizerských hor

Novým náčelníkem a ředitelem Horské služby ČR se stal René Mašín, dosavadní dlouholetý náčelník Horské služby Jizerské hory. Rozhodla o tom včera na mimořádném jednání správní rada Horské služby, jejímž zřizovatelem je stát.

Dvaapadesátiletý Mašín stál v čele Horské služby Jizerské hory 20 let a byl aktuálně nejdéle sloužícím náčelníkem Horské služby. "Jako nejdůležitější úkol vnímám připravit Horskou službu na zimní sezonu, která začíná už příští měsíc," uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Správní rada včera schválila změnu statutu Horské služby a struktury řízení, kdy se sloučily dosud oddělené pozice ředitele a ústředního náčelníka do jedné funkce ředitele/náčelníka. Ústředním náčelníkem Horské služby byl dosud Pavel Antl, ředitelem byl Patrik Jakl.

Správní rada dále zřídila pozici vedoucího úřadu Horské služby a radu náčelníků, která bude poradním orgánem náčelníka Mašína. "Změny byly téměř čtvrt roku konzultovány s náčelníky oblastí a je na nich shoda napříč profesionální i dobrovolnou základnou Horské služby," uvedla ministryně pro místní rozvoj a předsedkyně správní rady Horské služby Klára Dostálová (za ANO).

Stát se náčelníkem a ředitelem Horské služby není jen tak

Nově statut Horské služby zpřísňuje požadavky na pozici ředitele/náčelníka. Požaduje, aby byl nejméně deset let zaměstnancem Horské služby na pozici terénní pracovník - záchranář a musí mít odbornou praxi jako cvičitel Horské služby.

Do výběru nového ředitele/náčelníka byla podle Dostálové zapojena celá základna Horské služby. "Oslovila jsem tedy všechny náčelníky oblastí i republikovou radu Horské služby z.s., aby mi zaslali návrhy vhodného kandidáta na tuto pozici, který bude splňovat požadavky uvedené v novém statutu, a shodně jsem od všech obdržela jméno pana Mašína," uvedla ministryně. Mašín se podle ní těší respektu profesionálních i dobrovolných členů Horské služby.

„Jsem moc rád za důvěru, kterou do mě vložila celá Horská služba i správní rada. Vnímám to jako velkou zodpovědnost. Jako nejdůležitější úkol vnímám, připravit Horskou službu na zimní sezónu, která začíná už příští měsíc,“ říká nový ředitel a náčelník  René Mašín.

Horská služba má stovky záchranářů

U Horské služby je zaměstnáno asi 120 lidí, dalších přibližně 360 záchranářů je dobrovolných. Horská služba působí v sedmi českých pohořích. Mezi nimi jsou i Krkonoše. Loni Horská služba hospodařila s příjmy 189 milionů korun, z nichž provozní dotace od ministerstva pro místní rozvoj činila 160 milionů korun.

Horská služby ČR zejména organizuje a dělá záchranné a pátrací akce na horách, poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Také informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech, sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto twitter.com/horskac

Štítky ČR, zdraví, rekreace, turistika, horská služba, personální

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.