středa 2. prosince 2020 Blanka

Po Hradci bude vysazeno na sedm stovek nových stromů

V Hradci Králové jsou každým rokem vysazeny stovky nových stromů. Jde o pravidelnou obměnu městské zeleně. Dožilé, uschlé nebo napadené stromy jsou nahrazeny novými. V letošním roce začala pravidelná podzimní výsadba s koncem tohoto měsíce. Po městě bude sedm set nových stromů.

„V letošním roce se chystáme vysadit zhruba stejný počet stromů jako vloni. Začali jsme včera a nové stromy už jsou například u Žižkových sadů nebo v Šimkových sadech. Samotná výsadba, kterou provádí Technické služby Hradec Králové, bude trvat asi několik týdnů a dá se říci, že nové stromy přibydou prakticky po celém městě,“ říká náměstkyně primátora Věra Pourová, do jejíž gesce spadají městské organizace.

K nejvýraznějším obměnám dojde v ulici Na Drahách, kde už byla zahájena kompletní výměna dvouřadého stromořadí. Proschlé jasany nahradí javor babyka. Tyto stromy budou vysazeny i v ulici Partyzánské nebo Zelené.

Po městě jsou vysazovány především takové druhy listnatých stromů, které lépe snáší sucho. „Ačkoliv je druhová skladba městské zeleně relativně pestrá, tak mezi výsadbami rozhodně dominují javory. V Šimkových sadech musíme pak nahradit i smrky, které byly proschlé a napadené kůrovcem. Nahrazeny budou druhy, které kůrovec tolik nenapadá, jako je jedle, douglaska nebo borovice. Naopak o něco méně, než v minulých letech jsou po městě vysazovány lípy, které potřebují dostatek prostoru a vláhy. Nejčastěji jsou tedy umísťovány do parků nebo do rozhlehlých sídlišť,“ říká náměstek ředitele pro správu městské zeleně Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Po Hradci ale budou vysazeny i okrasné třešně a střemchy nebo sbírkové břestovce

Mezi další hradecké stromy, které budou vysázeny, patří například okrasné třešně a střemchy nebo třeba i sbírkové břestovce. „Právě třeba břestovec západní k Hradci neodmyslitelně patří a má zde historické kořeny. Třeba v Hradební ulici je k vidění unikátní stoleté stromořadí břestovce západního, které patří mezi nejstarší v republice,“ doplňuje Jeřábek.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Hradec Králové, výsadba, stromy, nové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.