pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Diecézní charita Hradec Králové se obává kolapsu domácí zdravotní péče. Hledá proto dobrovolníky

Diecézní katolické charitě Hradec Králové chybí kvůli koronavirové nákaze zhruba 20 procent personálu a domácí zdravotní péči, kterou zajišťuje pro tisíce lidí, zvládá s vypětím všech sil. Vyzývá proto k výpomoci dobrovolníky. Organizace působí v rámci královéhradecké diecéze v celém Královéhradeckém a Pardubickém kraji a částečně v kraji Vysočina, Středočeském a Libereckém kraji.

"Situace je velmi složitá. Minulý týden jsme pouze ve dvou farních a oblastních charitách neměli v řadách zaměstnanců covid. Zaměstnanci jsou nejčastěji zasaženi přímo nákazou nebo karanténou. Zatím služby držíme zuby nehty, některé služby poskytujeme on-line v omezeném režimu. Snažíme se vytrvat a být potřebným maximálně nablízku," řekla ředitelka hradecké diecézní charity Anna Maclová.

Z nabízených služeb je podle ní v současnosti pod největším tlakem domácí péče. "Obávám se, aby nenastal kolaps domácí zdravotní péče. Se zhoršující se situací nemocnice propouští dost lidí do domácí péče, aby uvolnily lůžka pro covid pozitivní pacienty. Nejsou testováni na covid, takže často nevíme, ke komu jdeme. Přibývá už i nakažených pracovníků z domácí zdravotní péče," řekla Maclová. Podle ní na rozdíl od první vlny epidemie koronaviru má hradecká diecézní charita tentokrát ale dostatek ochranných prostředků.

Diecézní katolická charita Hradec Králové provozuje 20 farních a oblastních charit, které poskytují sociální a zdravotní služby ve více než 240 zařízeních. Při některých z nich působí mobilní domácí hospice. Středisek domácí zdravotní péče má 13, přičemž každé středisko může mít 200 až 250 klientů za rok. Hradecká charita má přes 40.000 klientů, uvedli její zástupci.

Hradecká diecézní charita má deset dobrovolnických center, kam se zájemci mohou hlásit. "Zdravotní péči, ale nelze nahradit dobrovolníky, mohou ji vykonávat pouze zdravotní sestry. Dobrovolníky využíváme hlavně v pečovatelské službě nebo při hlídání dětí zaměstnanců," dodala Maclová.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto charitahk.cz

Štítky ČR, sociální, církve, koronavirus, Charita, Královéhradecký, kraj, dobrovolník, církev, péče

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.