Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 25. února 2024  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Odpad lidé v Hradci třídit umí. Najdou se ale i tací, kteří zakládají u kontejnerů černé skládky

V Hradci Králové stoupla za poslední dva roky celková separace odpadu. Z něj se vytřídí přes 50 procent papíru, skla a plastu. Dochází i ke zvýšenému množství sběru elektrospotřebičů. Do budoucna chce město třídění usnadnit i připravovanou mobilní aplikací.

Hradec Králové patří mezi města s vysokým poměrem vytříděného odpadu. Je tu více než tisíc kontejnerových stání na tříděný odpad. „V minulém roce ve městě také přibylo čtyřicet nádob na kovy, takzvané šedé zvony se spodním výsypem. Je možné sem ukládat především kovové obaly od nápojů a potravin a také další drobný kovový odpad. Nepatří tam ale, a na to bych chtěl upozornit, znečištěné plechovky od barev nebo jiných nebezpečných látek včetně baterií a dalšího elektroodpadu,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Odpadu k vytřídění přibývá. V porovnání let 2018 a 2019 stoupla jeho produkce z 35 349 tun na 36 436. To je o 1087 tun odpadu více.

Kromě  toho město rozmístilo i nádoby na jedlé oleje. „Do nádob na oleje je třeba vhazovat pouze jedlé oleje v pevně uzavřených PET lahvích. Skleněné obaly jsou pro tento účel nevhodné z důvodu jejich možného poškození při přepravě. Do nádob pro sběr jedlých olejů a tuků by se neměly lít oleje volně bez obalu nebo do nich vhazovat jiné odpady či nádoby s jiným než jedlým olejem. Pro ukládání motorových, hydraulických a jiných průmyslových olejů jsou určeny sběrné dvory,“ říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek.

Někteří nechávají odpad u kontejnerů a zakládají tím černé skládky

Ve městě jsou čtyři sběrné dvory a každý den je otevřen minimálně jeden. Všichni obyvatelé Hradce je mohou využívat zdarma. „Velkým problémem je nadbytek odpadu, který patří do sběrného dvora, ale místo toho jej lidé vyhazují v místech kontejnerových stání. Tím se lidé dopouští zakládání černé skládky a bohužel ne vždy je možné někoho dopadnout. O odstranění se tak musí postarat město na své náklady, které bohužel každoročně narůstají. Tyto finance by se přitom mohly využívat jiným způsobem,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.

Jen v letošním roce utratilo město za likvidací černých skládek přes 800 tisíc korun.

Městu by měla s tříděním odpadu v budoucnu pomoci aplikace, kterou už připravuje odbor rozvoje města. „Jejím smyslem má být zpřehlednění odpadové situace ve městě. Aplikace by měla uživateli ukázat, kde se nachází nejbližší kontejnerová stání a jakého jsou druhu. Nyní jsme na tuto aplikaci schválili v kolegiu finance, její spuštění se dá očekávat v příštím roce,“ doplňuje náměstek Bláha.

Ohodnoť článek

Foto

Štítky kontejnery, tříděný odpad, Hradec Králové, mobilní aplikace, odpad, černá skládka, sběrný dvůr, kontejner, Jiří Bláha, Alexandr Hrabálek, Martin Hanousek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Odpad lidé v Hradci třídit umí. Najdou se ale i tací, kteří zakládají u kontejnerů černé skládky  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.