úterý 2. března 2021 Anežka

Kraj chce část z podpory Kvasin získat pro nemocnici Rychnov

Královéhradecký kraj přivítal včerejší rozhodnutí vlády prodloužit projekt investic do rozvoje průmyslové zóny Kvasiny - Solnice o tři roky a podpořit jej dalšími téměř 2,5 miliardy korun. Kraj věří, že v navýšené podpoře se především najde téměř 300 milionů korun na dlouho připravované rozšíření krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. V Kvasinách má závod automobilka Škoda Auto, továrna s 9000 lidmi je největším zaměstnavatelem v kraji.

Podporu budování veřejné infrastruktury v zóně Kvasiny - Solnice, kde nyní pracuje asi 12.500 lidí, vláda schválila v roce 2015 a v roce 2017 ji zdvojnásobila na šest miliard korun. Nyní se podpora zvýší o téměř 2,5 miliardy Kč na více než osm miliard korun a práce potrvají do roku 2023. Projekt počítá vedle rozšiřování samotné průmyslové zóny také s rozvojem technické infrastruktury v regionu, školství, sportovních aktivit, posílením bezpečnosti nebo rozšířením rychnovské nemocnice. Největší část investic jde ale do dopravních staveb.

Díky rozvoji Kvasin je Rychnovsko regionem s nejnižších nezaměstnaností v Česku. Na konci září nezaměstnanost na Rychnovsku činila 1,8 procenta. Za prací na Rychnovsko přišlo několik tisíc cizinců.

"Je to dobrá zpráva, usilovali jsme o to, aby se vyřešilo čerpání peněz v čase. Rozšíření rychnovské nemocnice je prioritou kraje i vzhledem k současné epidemické situaci," řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Tříleté prodloužení termínu dokončení je podle něj důležité zejména u plánovaných silnic a obchvatů, které ještě nemají hotovou majetkoprávní přípravu. Navýšení finanční podpory je dáno i tím, že za poslední roky zdražily stavební práce.

Hejtman věří, že rozvoj závodu v Kvasinách bude pokračovat, ať se stávajícími či jinými modely vozů. "Samozřejmě, čím více modelů s vysokou přidanou hodnotou zůstane u nás, tím to bude lepší," řekl. Závod Škody Auto loni vyrobil rekordních 320.000 automobilů. Produkuje limuzínu Superb a SUV modely Kodiaq, Karoq a Seat Ateca.

Odborový předák Škody Auto Jaroslav Povšík v září uvedl, že automobilka má přijít o výrobu některých svých modelů v Česku, proti čemuž budou odbory bojovat. Výroba Superbu se má podle Povšíka přesunout do Bratislavy, Kodiaqu do Německa a Seatu Ateca do Španělska. Nový předseda představenstva Škody Thomas Schäfer v srpnu uvedl, že automobilka plánuje zvýšení výkonu a další růst a zároveň zachová vysokou míru investic do vývoje.

Autoři | Foto nemocnice Rychnov nad Kněžnou

Štítky ČR, reality, vláda, automoto, Kvasiny, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.