úterý 7. prosince 2021 Ambrož

V Hradci Králové byla odhalena socha Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Rezavá málem skončila ve šrotu

Dnes odpoledne byla v Hradci Králové u Divadla Drak odhalena ocelová socha s názvem Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Tu v roce 1970 vyrobil sochař Zdeněk Petřík. Časem se na plastiku zapomnělo a v areálu jedné ze škol v Hradci Králové pomalu zrezla. Zrovna ve chvíli, kdy jí chtěl ředitel natřít se jí podařilo zachránit a rekonstruovat.

„Když jsem odcházel z jedné škol, všiml jsem si téhle sochy v areálu. Byla rezavá, dlouho dobu neudržovaná. Pan ředitel tak řekl, že na ní někoho pošle, že jí natřou,“ vzpomíná na první setkání s plastikou Martin Hanousek (Zelení). To ale nakonec zakázal.

Poté, co se podařilo zjistit o jakou sochu jde, stačilo získat peníze na její záchranu. A nešlo o malou částku – město ze svého rozpočtu muselo uvolnit 250 tisíc korun. Samotná oprava, restaurování a vyřešení byrokracie u 3,5 metrů vysoké ocelové sochy trvalo zhruba dva roky.

Podle primátora Hradce Králové Alexandra Hrabálka (ODS) se na sochu úplně nezapomnělo. „Umělecká veřejnost o soše věděla, ale nebylo dostatek financí na to jí opravit,“ řekl.

Autor sochy Zdeněk Petřík zemřel v devětašedesáti v roce 2003. Sochu tak slavnostně odhalila jeho manželka.

„Zdeněk Petřík dělal v mládí v kovošrotu, právě tady získával inspiraci pro svoje sochy,“ zavzpomínal při dnešním odhalování jeho dlouholetý přítel Miloš Peterka. Zároveň upozornil, že jeho mnohá díla byla z veřejných míst po roce 1989 odstraněna. Některá dokonce zničena. „Doufám, že se na nás Zdeněk kouká a má radost, že se podařilo jeho sochu zachránit,“ dodal pan Peterka.

Socha Zdeňka Petříka je podle odborníků unikátem

"Máme po městě spoustu různých soch žen matek z pískovce, ale žádnou sochu, která vznikla syrovou technologií sváření a ohýbání plechů," řekl vedoucí odboru památkové péče v Hradci Králové Jan Falta.

Zdeněk Petřík instaloval plastiku v roce 1970 do areálu domu dětí a mládeže sídlícího v Rautenkrancově ulici. Původně zde byla postavena tak, aby se Bystrozraký díval do oken, kde se vytvářelo umění a měl pomyslně na tvorbu dohlížet.

Jiná kovová plastika stojí v Hradci Králové před malšovickým Všesportovním stadionem. Dvacet metrů vysokou plastiku Dívka s kruhem z roku 1966 vytvořil akademický architekt a sochař Karel Mahrla, který byl jedním z žáků Josefa Gočára. Geometrická socha, kterou Mahrla vytvořil ve stylu Brusel, není v Česku souměřitelná s jiným dílem. Renovaci plastiky město udělalo před třemi lety.

Město se pokouší zachránit i mozaiku v areálu letiště

„Ta mozaika asi nemá jméno. S kolegou tomu říkáme Kulometčík,“ říká Hanousek. Ta se nachází kousek od takzvaného bývalého buzerplacu ve veřejné části areálu letiště v Hradci Králové. Už nyní se radnici podařilo získat potřebné peníze na její opravu.

„Kromě financí urguji odbor majetku, aby na tom pracoval. Zároveň je zajištěná i paní, která provede samotné restaurování mozaiky,“ dodává. Magistrát věří, že se toto dílo podaří opravit už v letošním roce.

Ohodnoť článek

Štítky Dlouhý, Široký, Bystrozraký, Hradec Králové, Divadlo, Drak, plastika, socha, odhalení, umění, dílo, Zdeněk, Petřík, unikát, záchrana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.