Práce na lince 158 není rozhodně pro každého a je potřeba, aby ji dělal policista se zkušenostmi. Jak takové integrované operační středisko (IOS) funguje, co všechno musí absolvovat ti, kteří v něm přijímají hovory a s jakými kuriózními oznámeními se tu policisté setkali, zjišťovala redakce Hradecké Drbny.
Na úvod pár informací k tomu, jak Integrované operační středisko Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje vzniklo. Došlo k tomu v roce 2013 sloučením operačních středisek z jednotlivých územních odborů (okresů).
Na Integrovaném operačním středisku pracují přibližně čtyři desítky policistů, mezi nimi jsou i čtyři policistky. Ti všichni pracují v režimu 24/7. Slouží ve 24hodinových směnách, sedm dní v týdnu. „Jedná se o zkušené policisty, kteří mají za sebou dlouhou praxi na obvodních odděleních nebo u dopravní policie. Délka praxe v průměru překračuje 20 let. Musejí se umět velice rychle a dobře v přijatých oznámeních zorientovat a situaci bezodkladně řešit,“ říká policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.
Na operačním středisku jsou policisté sloužící v dané směně schopni se navzájem nahradit. V praxi to znamená, že pokud jsou policisté přijímající tísňový hovor obsazeni, mohou je nahradit další vyškolení policisté. Nikdy tak nenastane situace, že byste se na tísňovou linku nedovolali.
Ročně přijme Integrované operační středisko Hradec Králové na lince tísňového volání 55 tisíc hovorů. Některá tísňová volání adresovaná lince 158 se nadále postupují záchranářům či hasičům. Situaci policisté mnohdy vyřeší i poskytnutím rady. Najdou se ale i tací, kteří tísňovou linku zneužívají. Stalo se to hned z kraje tohoto roku.
Případ zneužití tísňové linky řešili policisté z Nové Paky
„Délka hovoru závisí na charakteru přijímané události. Nejvíce času zaberou oznámení o pohřešování osob, u kterých je ohrožen život. U takovýchto oznámení je potřeba hned na začátku cíleně získat maximum informací nezbytných pro pátrání například po osobách, kterým může jít o život,“ říká Vlčková. Nejdůležitější roli hraje čas. Průměrný hovor trvá přibližně dvě minuty.
Nejvíce hovorů přijmou policisté na operačním středisku v pátek a v sobotu ve večerních hodinách. Nejčastěji se řeší události pod vlivem alkoholu, dále fyzická napadení nebo občanská soužití. V průběhu prázdnin jsou ale tyto události na denním pořádku. Mezi nejvytíženější dny celého roku patří pravidelně Silvestr a 30. duben, tedy čarodějnice.
Letošní poslední dubnový den byl ale v důsledku platných vládních opatření z podhledu policie velice klidný. „Druh oznámení také závisí na povětrnostních vlivech. Pokud začne sněžit nebo přijde silný vítr, řešíme ve zvýšené míře události spojené s dopravními nehodami,“ doplňuje Vlčková.
Policisté, kteří na operačním středisku slouží, musí absolvovat velice náročné školení, jehož součástí je psychologie. Po určitém období musí absolvovat i prolongační kurzy. Psychicky nejnáročnější jsou události spojené se zraněním malých dětí nebo telefonáty s lidmi, kteří chtějí spáchat sebevraždu.
„Důležité je volajícího uklidnit a zjistit základní body oznámení. Na operační středisku slouží policisté s letitou praxí a s těmito událostmi si musejí umět poradit i v obrovském tlaku, kterému v souvislosti s událostí a výkonem své práce čelí,“ říká Vlčková.
V případě tragické dopravní nehody, při které došlo k úmrtí, vysílají operační důstojníci vyrozumívat pozůstalé. To už pak mají na starosti takzvaní interventi. Těchto speciálně proškolených policistů a občanských zaměstnanců, je v kraji šestatřicet.
Operační středisko má totiž největší přehled o tom, kde se jaká hlídka aktuálně nachází. Celou dobu je s nimi ve spojení a situaci monitoruje, rozhoduje v okamžicích o efektivním nasazení sil a prostředků. Jediným cílem je vozidlo zastavit, aniž by došlo k ohrožení života, zdraví všech zúčastněných.
Pronásledování bílého Mercedesu ve Dvoře Králové nad Labem:
Nedílnou součástí práce policistů na operačním středisku je vytváření servisu pro policejní hlídky v terénu. „Před výjezdem policistů základních útvarů na pátrací akci po pohřešované osobě policisté operačního střediska nejprve provedou lustrace v dostupných databázích a učiní dotazy do zdravotnických zařízení,“ vysvětluje mluvčí.
Pokud se jedná o tzv. „horkou stopu“ vyšlou na místo speciální tým STOPA, který se zaměřuje hlavně na pátrání po osobách, které se nachází v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví. Operační středisko vyšle na místo události dostatečný počet sil a prostředků včetně psovodů, případně vyšle leteckou službu nebo úzce spolupracuje s oddělením tisku a prevence. ,,Je v tu chvíli na rozhodnutí policisty přijímajícího volání oznamovatele, jaká rozhodnutí učiní s cílem co nejdříve danou osobu vypátrat," dodává Vlčková.
Každý volající je jiný. Ze všeho nejvíc záleží na situaci, do které se dostali. Jiné je to u vloupání a jiné u probíhajícího fyzického napadení. Většina těch, co na linku 158 volá potřebuje pomoci, a tak odpovídají policistům v klidu na otázky. Někteří volající ale popíjejí alkohol, mají problém s artikulací a není jim moc rozumět. Bohužel se také na operačním setkávají i s vulgárními oznámeními.
V minulosti ale byla některá oznámení i hodně kuriózní. Padla tu například nabídka k sňatku. Na prvního máje pak toužila oznamovatelka po polibku od hezkého muže, kterého si přála z řad policistů. Tísňovou linku se ale vůbec nebála vytočit žena, která oznámila krádež marihuany.
Číslo 158 použijte v případě, že došlo k narušení veřejného pořádku a bezpečnosti nebo jste-li svědky nebo oběťmi trestného činu. Dále v případě, kdy je potřeba vyšetřit dopravní nehodu nebo regulovat silniční provoz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.