neděle 9. srpna 2020 Roman

Akrobatický pilot Martin Šonka bude v Pardubicích trénovat armádní piloty

Akrobatický letec Martin Šonka se stal instruktorem v Centru leteckého výcviku Pardubice . Centrum, které patří pod státní podnik LOM Praha, to uvedlo na svém facebooku. Šonka se tak bude podílet mimo jiné na výcviku armádních pilotů, které má Centrum leteckého výcviku na starosti.

Šonka do centra nastoupil na začátku července. Přezkušovací let splnil na dvoumístném akrobatickém dolnoplošníku Z-142 Zlín. "Martin bude pilotní žáky učit nejen taje akrobacie na 'Zlínku', ale bude létat i L-39 Albatros," uvedlo Centrum leteckého výcviku..

Šonka začínal jako pilot české armády, létal například na nadzvukových stíhacích gripenech. V posledních letech se úspěšně věnoval především akrobacii, ve které se stal mistrem republiky či Evropy, vyhrál také sérii mezinárodních závodů Red Bull Air Race. Loni ale tato soutěž skončila, protože její hlavní sponzor se rozhodl v ní nepokračovat. Letos se Šonka například zapojil do boje s pandemií koronaviru. V rámci akce Piloti lidem letecky dopravoval zdravotnický materiál.

Centrum leteckého výcviku zajišťuje od roku 2004 kompletní výcvik pilotů české armády, své služby ale nabízí i zahraničním zákazníkům. Piloty cvičí podle webu LOM Praha na strojích Z-142C AF a L-39C, transportních strojích L-410 a vrtulnících Enstrom-480 a Mi-17.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Balasz Gardi

Štítky CLV, Pardubice, armáda, výcvik, Šonka, Martin, akrobacie, centrum, leteckého, výcviku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.