Klíšťat je teď na loukách a v lesích víc, než hub. Stupeň jejich aktivity je z desetibodové škály na čísle osm. Podle dat Státního zdravotního ústavu se v celé republice letos nakazilo lymskou boreliózou 1035 osob. Jen v Královéhradeckém kraji k dnešnímu dni hygienici evidují 101 nakažených.
V letošním roce je klíšťat poměrně hodně. Díky proměnlivému počasí, ale nejsou tak aktivní. Zatímco dnes je stupeň jejich aktivity na osmičce, v následujících dnech klesne na číslo sedm. I tak je to ale velké riziko.
Nejvíc případů klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy bývá právě v letních měsících, kdy chodí lidé častěji do přírody. Riziko nákazy závisí podle odborníků i na tom, jak dlouho je klíště přisáté. Zatímco borelióza se přenáší po 24 hodinách, k nákaze virem encefalitidy stačí pouhé dvě hodiny.
„Po návratu domů bychom se měli ihned převléknout, prohlédnout celé tělo a v případě nálezu klíště co nejdříve odstranit. Čím kratší dobu klíště saje, tím menší je pravděpodobnost přenosu onemocnění,“ říká mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.
Hygienici proto doporučují při návštěvě lesa nosit i v teplém počasí dlouhé rukávy a nohavice, které je nejlepší zastrčit do ponožek. Oblečení by mělo být pokud možno světlé z hladkého materiálu.
Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, patří Královéhradecký kraj dlouhodobě k nejméně postiženým v republice, v případě lymské boreliózy je výskyt srovnatelnými s okolními regiony.
Čím nižší teplota a vyšší vlhkost vzduchu je, tím více se objevuje klíšťat. Nejvyšší aktivita je proto zaznamenávána v průběhu jarních měsíců a pak také v září. Vysoké teploty a sucho klíšťatům nesvědčí.
Nejvhodnější dobou pro očkování proti klíšťové encefalitidě jsou zimní měsíce. Tedy v době, kdy klíšťata nejsou aktivní a organismus má dostatek času na vytvoření protilátek. „Dá se však očkovat v podstatě kdykoliv během roku, pokud to aktuální zdravotní stav daného člověka umožňuje. V dnešní době jsou na trhu kvalitní a lety ověřené vakcíny, onemocnění se dá zabránit očkováním,“ říká Krejčí.
V případě klíšťové encefalitidy, se dají léčit jen příznaky. Jiná léčba není dostupná. Rizikovou skupinou jsou především starší lidé a osoby s oslabenou imunitou. Po prodělání nastává celoživotní imunita. Pozdní odhalení klíšťové encefalitidy nebo její komplikovaný průběh může zanechat trvalé následky.
Vakcína proti lymské borelióze není v současné době dostupná. Toto onemocnění se dá léčit pouze antibiotiky. Celoživotní imunita po prodělané nemoci ale nenastává, jako je tomu u encefalitidy . Nakazit se jí opakovaně.
Pro člověka jsou nebezpečná všechna stadia klíštěte. Tedy larva, nymfa i imágo (dospělý jedinec), infekčnost klíštěte tak vůbec nesouvisí s jeho velikostí. Udává se, že infekční je každé páté klíště. Nakazit se dá i konzumací tepelně neupravovaného mléka nebo mléčných výrobků.
Postižené místo nejprve dezinfikujeme a klíště vytahujeme pomalu a plynule, nebo vyvikláním. Měli bychom ho držet co nejblíže u hlavičky. Po odstranění klíštěte postižené místo opět dezinfikujeme.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.