úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Poštovna, která stála na Sněžce už v roce 1875 sloužila jako telegrafní stanice

Sněžka je v Krkonoších velice oblíbeným turistickým cílem. Na jejím vrcholu proto vyrostlo v minulosti několik staveb, naposledy v roce 2007 nová Česká poštovna. Nahradila původní poštovnu, o které je nejstarší dochovaná zmínka ke 2. červenci 1875. Byla v ní umístěna císařsko – královská telegrafní stanice.

Jako poštovna začala sloužit roubená budova 1. září 1899 , kdy tu byly opatřeny kulatým razítkem první dopisy a pohlednice. Takto fungovala až do obsazení Sudet německou armádou do roku 1938. Poté byla uzavřena a její provoz nepokračoval ani po válce.

Teprve v roce 1995 obnovila služby na Sněžce bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková. Pro poštovnu opravila malý domek, ve kterém byl ve 30. letech minulého století kiosek s občerstvením. Právě Skrbková je také investorkou stavby nové budovy.

Původní poštovna byla v červnu 2009 rozebrána a na konci srpna téhož roku otevřena na Javorové skále poblíž areálu Monínec na Sedlčansku.

Na Sněžce (1603 m.n.m.) byla v roce 2007 vysvěcena nová moderní budova České poštovny, kterou navrhli architekti Martin Rajniš a Patrik Hoffman. Vyrostla na místě zbourané České boudy a turisté v ní najdou občerstvení, služby poštovny, informace o Krkonoších a výstup na vyhlídkovou terasu na střeše objektu. Poštovna je nejvýše položenou budovou na území České republiky a má dokonce i samostatné poštovní směrovací číslo 542 91.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto ceskapostovna.cz

Štítky poštovna, Sněžka, telegrafní stanice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.