Revitalizace Zámeckého kopce v Náchodě se připravuje od roku 2014. Naplánování samotných prací bylo komplikované hlavně kvůli pozemkovým vztahům. Některé totiž patří městu, jiné zase Národnímu památkovému ústavu. Problém byl i ve shánění peněz. Před třemi lety byla městu zamítnuta dotace.
Původně byl kopec pod zámkem v Náchodě pasteveckým, až v polovině 19. stole se zde vysázel ovocný sad. Od poloviny 20. století začal přirozeně zarůstat, až se z něj stal listnatý les. Několik let nebyl udržovaný, a to se podepsalo na jeho stavu. „Jižní svahy jsou nestabilní, v některých místech už se sesunuly a celý kopec je pokryt víceméně souvislým porostem,“ říká mluvčí města Nina Adlof.
Práce na revitalizaci kopce odstartovaly dnes v pravé poledne. Kompletní obnova vyjde na zhruba 200 milionů korun a potrvá tři roky. „Pro Náchoďáky, i pro mě osobně, je možnost zahájení revitalizace opravdu skvělou zprávou. O potřebě parkových úprav se navíc diskutuje více než dvacet let,“ doplňuje starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).
Během prací se vykácí nemocné stromy, křoví a postupně se zasadí nové. Vzniknou nové přístupové cesty, lavičky, a dokonce i rozhledny. V první řadě bude ale třeba zpevnit celý kopec. Na několika místech je totiž nestabilní a tím pádem nebezpečný.
Vzhledem k velkým nákladům už v minulosti existovalo několik variant, jak obnovu kopce zafinancovat. Jedna mluvila například o dotaci. Ta však byla v roce 2017 zamítnuta. Aktuálně se počítá s částkou 200 milionu korun, tu zaplatí ministerstvo kultury a Národní památkový ústav. Město Náchod si zaplatilo projektovou dokumentaci.
„Státnímu zámku Náchod se tak zvýší počet návštěvníků a turistický ruch v této krásné oblasti znovu ožije. Po obnově západní části kopce a nového vstupu z Karlova náměstí navíc budou mít obyvatelé města i jeho návštěvníci možnost realizovat další volnočasové aktivity - ať již sportovní, nebo kulturní,“ dodává k projektu bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).
Získání peněz z dotace ztěžoval především fakt, že některé pozemky patří městu a jiné zase Národnímu památkovému ústavu.
„Koncepce obnovy je velmi citlivá, uvážená, vychází z historických podkladů. Její realizací dojde ke zhodnocení celého hradozámeckého areálu, otevřou se nám nové přístupové cesty,“ dodává ředitel památkářů. Miloš Kadlec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.