sobota 8. května 2021 Statní svátek

V Hradci Králové zemřela druhá nejstarší obyvatelka České republiky. Bylo jí 108 let

Ve věku 108 let zemřela v úterý v Hradci Králové druhá nejstarší obyvatelka České republiky Hedvika Trutnovská. Nejstarší obyvatelkou Česka zůstává podle zjištění stoosmiletá Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku, která se narodila v červenci 1911.

Hedvika Trutnovská se narodila 11. února 1912 v Náchodě. I přes svůj věk byla vitální a například loni při 107. narozeninách přijala řadu gratulantů. Žila v hradeckém domově důchodců U Biřičky. "Zesnula v tichosti,..., rozloučení bude v úzkém kruhu rodinném," uvedli pozůstalí ve smutečním oznámení.

Hedvika Trutnovská se narodila v Náchodě jako nejstarší z pěti sester. Žila v Poříčí u Trutnova a v horském městě také pracovala v textilce a poté ještě nějaký čas v elektrárně, uvedl loni při jejích 107. narozeninách hradecký Český rozhlas. V domově U Biřičky žila posledních 13 let.

Hedvika Trutnovská při oslavě svých 106. narozenin. 

 

Takto Hedvika oslavila své 102. narozeniny.

V Česku letos na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žilo 569 stoletých a starších lidí - 493 žen a 76 mužů. Ze statistik ČSSZ vyplynulo, že dvěma nejstarším obyvatelkám republiky bylo ke konci 1. čtvrtletí 108 let a bydlely v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. Nejstaršímu obyvateli pak bylo 106 let a byl z Karlovarského kraje.

Nejvíc lidí, kteří mají za sebou sté narozeniny, bydlelo ke konci března v Praze. Žilo jich tam 110. Celkem 76 stoletých a starších obyvatel pobývalo v Jihomoravském kraji.

Česká společnost stárne a život se prodlužuje. Podle demografů bude nejvýraznější změnou příštích desetiletí právě růst počtu lidí v hodně vysokém věku. Podle poslední demografické projekce by za deset let mohlo Česko mít přes 1600 stoletých a starších obyvatel.

Autoři | Foto Královéhradecký kraj

Štítky ČR, demografie, úmrtí, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.