Bitevní ukázka k letošnímu 154. výročí bitvy na Chlumu u Hradce Králové v roce 1866 se neuskuteční. Opatření v souvislosti s epidemií koronaviru nedovoluje připravit program v plánované podobě. Bude to poprvé poprvé po 28 letech. Rekonstrukce bitvy, která se měla uskutečnit v sobotu 4. července, se každoročně účastní stovky příznivců vojenské historie z Česka i ciziny.
"Nevzdáváme se a budeme se snažit zachovat ty části programu, u kterých bude možné splnit limity v aktuálních omezeních platných začátkem července," uvedli organizátoři.
Pietní a vzdělávací část projektu spolu s omezenou účastí vojáků v historických uniformách by se konat měla. Nadále se tak počítá v úterý 23. června s přednáškou "Jehlovka proti předovce u Hradce v roce 1866", která se uskuteční od 17:00 v Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
V pátek 3. července v 18:00 je v plánu slavnostní zvonění zvonu Augustin v Bílé věži v centru města. V ten samý den ve 14:00 se na kostelním hřbitově v Probluzi uskuteční slavnostní odhalení opraveného památníku padlých pruského 7. westfálského pěšího pluku a v 18:00 v kostele na Chlumu zádušní mše za padlé z bitvy 3. července 1866. Zatím se počítá také s pochodňovým průvodem obcí Chlum, který je naplánován na 22:15 a pietní akt na pruském hřbitově.
Program by měl pokračovat v sobotu 4. července v 11:00 pietním aktem u Baterie mrtvých u Chlumu, ve 14:00 pochodem vojáků k lesu Svíb a ve 14:45 pietním aktem u pomníku 8. praporu polních myslivců u lesa Svíb.
V areálu bojiště nebude tradiční tržiště řemesel ani stánkový prodej. Oproti předchozím ročníkům také nebudou vypraveny z Hradce Králové speciální autobusy, lidé se budou moci dostat na Chlum pouze běžnými linkovými autobusy. Nepočítá se také se záchytnými parkovišti. Aktuální vývoj programu lze sledovat na webu a facebookovém profilu projektu.
Boj mezi pruskými a rakouskými vojsky na vyvýšenině Chlum na začátku července 1866 byl jednou z největších bitev 19. století v Evropě. Boje vyvrcholily 3. července 1866, kdy se v jediném dni střetlo 436 tisíc vojáků a po krvavém boji zůstalo na 16 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Rakouské jednotky bitvu prohrály a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.