neděle 29. března 2020 Taťána

MHD v Hradci Králové využívá minimum lidí. Dopravní podnik připustil další možná omezení

Počet cestujících v autobusech a trolejbusech městské hromadné dopravy ve stotisícovém Hradci Králové po zavedení nouzového stavu klesl přibližně o 90 procent. Dopravní podnik od pondělí zavedl prázdninový režim dopravy a nevylučuje, že přistoupí k další redukci. Výpadek v tržbách podniku jde do milionů korun.

Ve vozech nyní podle něj cestují v průměru čtyři lidé. Nejvyšší obsazenost je v ranní špičce, kdy je autobus či trolejbus zaplněný přibližně 20 lidmi. Podnik míní, že dalším opatřením v redukci by mohlo být zrušení nočních spojů.  ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham připomněl, že například v Mladé Boleslavi se již v sobotu provoz MHD s výjimkou speciálních linek pro seniory úplně zastavil.

Zavedením prázdninového jízdního řádu hradecká MHD v porovnání s běžným provozem ušetřila 25 až 30 řidičů. Dobírají si staré dovolené nebo už si berou letošní. Podle Abrahama lze takto překlenout jeden měsíc bez toho, aby zaměstnavatel nařizoval pracovníkům volno z titulu překážky v práci.

Kromě výpadku tržeb z jízdného má podnik i zvýšené náklady s intenzivnější dezinfekcí a čištění vozidel, a to na úrovni půl milionu korun.

Podnik již v rámci boje s koronavirem zrušil nástup a výstup cestujících předními dveřmi, zrušil i prodej jízdenek u řidiče. Zrušeno bylo dotykové otevírání dveří. Prostor u kabiny řidiče je od cestujících oddělen bezpečnostní páskou. Na autobusovém terminálu je do odvolání uzavřena hala dálkové autobusové dopravy, otevřená je jen sousední hala MHD.

Abraham připomněl, že doprava v hradecké MHD je stále zpoplatněna a není zdarma. Jiné to je v linkových autobusech objednávaných krajem. V nich řidiči přestali cestujícím prodávat jízdenky, protože nástup a výstup dveřmi u řidiče je zakázaný. Doprava autobusy po kraji tak je zdarma.

Autoři

Štítky ČR, MHD, hospodářství, koronavirus, Hradec Králové, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.