Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátí do původního koryta a její tok se prodlouží o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe loni v říjnu. Na konci 80. let 20. století vytvořené umělé zkrácení řeky, takzvaný průpich, stavbaři zasypou. Vše by mělo být hotové v roce 2021.
"Revitalizace ramene Jordán bude mít z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na ekologickou stabilitu území a vodní režim krajiny," uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Obnovený meandr by měl pomoci zvýšit hladinu podzemních vod. Stavba přijde na 17,8 milionu korun a je rozdělena na dvě stavební sezony. Práce mohou stavbaři podle podmínek ochránců přírody dělat jen v zimě od září do konce února. Celá lokalita je součástí Přírodního parku Orlice.
Odstavené rameno bylo dosud ve spodní výtokové části volně napojené na koryto Orlice. V horní vtokové části do něj voda nedostatečně tekla pouze potrubím, což způsobilo postupné zarůstání koryta a zhoršenou kvalitu vody v rameni. Meandr Jordán dělníci vyčistí od nánosů a stávající přímé koryto zaslepí a z větší části zasypou. Lokalita bude rekultivována a osázena novými stromy.
Stavbaři zatím od loňského října do letošního února vykáceli stromy a vytěžili zeminu z obnovovaného ramene. "Zemina je deponována v místě stavby pro budoucí využití," uvedl Ladislav Merta z Povodí Labe. Práce však podle něj omezilo únorové vzedmutí hladiny Orlice a zatopení staveniště. Termín dokončení celého díla by to ale podle Merty ohrozit nemělo.
Ve druhé etapě stavby v zimě 2020/2021 stavbaři dokončí zasypání průpichu a převedou tok do obnoveného koryta. Koryto řeky také dostane balvanitý skluz s tůní uprostřed a jeho břehy budou na několika místech zpevněné kameny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.