Mezinárodní archeologická expedice Monoxylon III je v jedné šestině námořní trasy z řecké pevniny na ostrov Kréta. V dlabaném člunu se plaví mezi řeckými ostrovy, cílem experimentálních archeologů je přispět k poznání o šíření raných zemědělských kultur ve Středomoří. O průběhu plavby informovali dnes ČTK účastníci expedice. Plavba z řecké pevniny na ostrov Kréta začala 25. května a měla by trvat do 11. června.
Expedice přeplula na ostrov Kea a dnes byla na ostrovu Kythnos v souostroví Kyklady. "Dnes jsme přepluli jen na jižní cíp ostrova Kythnos. Má být silný vítr. Strategie bude v tom, buď se trefit do vhodného větru nebo využít bezvětří či slabý vítr. To je vize, jak se dostat na ostrov Melos," uvedl dnes odpoledne v SMS zprávě královéhradecký archeolog a organizátor expedice Radomír Tichý.
Expedice má za sebou asi 60 kilometrů po moři v devítimetrovém plavidle vydlabaném z jednoho kusu dubového kmene. Trasa expedice o délce asi 400 kilometrů vede z řeckého poloostrova Attika přes řetězec ostrovů na ostrov Mélos a odtud dál přes ostrov Santorini na Krétu. Výpravy se účastní 22 lidí, navíc jeden kameraman a lodivod moderní lodi, která člun doprovází. V posádce jsou převážně Češi, ale také dva Slovinci, jeden Slovák a Řek. Většina z nich se účastnila již minulé expedice.
Expedice navazuje na námořní výpravy hradeckých experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995 a 1998. Trasa expedice Monoxylon II v roce 1998 vedla západním Středomořím a téměř výhradně se držela pobřeží. Její členové urazili v devítimetrovém člunu 800 kilometrů. První expedice v roce 1995 přepádlovala 300 kilometrů přes ostrovy napříč Egejským mořem na člunu o délce šest metrů.
Předlohou současného člunu je 8000 let staré neolitické plavidlo, které bylo v roce 1994 objeveno v jezeře Bracciano u Říma. Člun, na kterém expedice plula ve Středomoří před dvaceti lety, doznal značných změn. Po odebrání dřevní hmoty je lehčí a rychlejší.
Rozpočet akce je 1,4 milionu korun, v této částce je zahrnuta přeprava, doprovodné plavidlo, náklady na knihu a dokumentární film z expedice. Největší část nákladů v částce půl milionu korun hradí sami mořeplavci, zbytek je od sponzorů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.