Epidemie spalniček v Královéhradeckém kraji na ústupu ještě není

Autoři | Foto wikipedia.org

Hygienici v Královéhradeckém kraji letos evidují 34 potvrzených případů onemocnění spalničkami, z toho 24 případů představuje ohnisko v trutnovské pobočce firmy Siemens. Zvýšený výskyt nakažených zaznamenávají hygienici od konce února, od této doby evidují většinu potvrzených případů.

„Před tím to byly jednotlivé případy. Rozhodně nelze říci, že onemocnění v Královéhradeckém je na ústupu nebo za svým vrcholem. Nové případy se stále objevují. Dobíhá inkubační doba, onemocnění se ještě u někoho může projevit. Lze to nazvat epidemií," řekla dnes mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Proto lidé, kteří se dostali s nemocnými do přímého kontaktu jsou doma v karanténě. „Pokud u těchto osob nejsou zjištěny protilátky proti spalničkám, je nutná jejich izolace po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným v domácím prostředí," uvedli na webu hygienici.

Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

Hlavním ohniskem nákazy v kraji je trutnovská pobočka německé firmy Siemens v Trutnově, která má provoz také ve Vrchlabí. Do úterý v trutnovské nemocnici, která nemá infekční oddělení, kvůli spalničkám platil zákaz návštěv. „Prvotní zdroj (onemocnění) jsme zatím nenašli," řekla Krejčí.

Situace v trutnovském závodě se podle mluvčí firmy Siemens Mariany Kellerové zlepšila. V závodě pracuje běžně kolem 850 lidí, nyní jede na dvě směny ze tří. Před týdnem v pátek jela jen jedna. Přesto stovky lidí zůstávají stále v domácí karanténě.

Dohromady onemocnělo téměř 30 zaměstnanců, ti prošli nemocnicí, domácím doléčením a lékařskou kontrolou. Někteří už jsou zpátky. „Práce schopných s prokazatelně dostatečnou úrovní protilátek máme 450. V karanténě je stále 310 zaměstnanců. Nabrali jsme testy a u 760 lidí je už máme vyhodnoceny," řekla Kellerová.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

Firma nabízí zaměstnancům, kteří o to mají zájem, očkování. Ve vrchlabském závodě bylo očkováno 51 zaměstnanců. „Stejně budeme postupovat i u zaměstnanců, kteří se budou vracet z karantény," řekla Kellerová. Podle ní je současná situace pro firmu problém. „Závod je postaven tak, aby pracoval na tři směny. Nyní jede ranní a odpolední, noční nikoli. Je to pro nás zásadní. Lidé, kteří pracují, jedou přes čas, což velmi oceňujeme. Ve všech našich sedmi závodech v ČR jde o výjimečnou situaci," uvedla Kellerová. V trutnovské pobočce se vyrábí ovládací prvky pro sofistikovaná průmyslová zařízení.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, zdraví, spalničky, Siemens, Královéhradecký kraj, nemoc, karanténa, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.