Příběh mistra Jana Husa, reformátora, kterého církev nazvala kacířem

Autoři | Foto pixabay.com, Blanka Zilynská - husitskamesta.net

Dnes si připomínáme upálení mistra Jana Husa, kazatele, učence a reformátora, který se stal symbolem odporu proti bezpráví. Jeho smrt 6. července 1415 v Kostnici patří k nejzásadnějším událostem českých dějin.

Mistr Jan Hus se narodil kolem roku 1371 v Husinci u Prachatic, pravděpodobně v chudé poddanské rodině. Svá studia zahájil v Prachaticích a pokračoval na Univerzitě Karlově. V roce 1393 získal titul bakaláře a o tři roky později se stal mistrem svobodných umění, což mu umožnilo na univerzitě vyučovat.

Později pokračoval ve studiu na teologické fakultě, kde se zabýval výkladem Bible, církevním právem a teologickými otázkami. Během studií ho silně ovlivnily myšlenky anglického reformátora Johna Viklefa, které ho nasměrovaly k pozdější kritice církve a snaze o její reformu.

Hus se začal věnovat kazatelské činnosti v Betlémské kapli, která byla klíčová pro šíření reformních myšlenek. Kaple se stala centrem nového myšlenkového proudu, kterým Hus ovlivnil širokou veřejnost.

Proč byly Viklefovy články problém?

Pomalu bublající konflikty mezi českým a „cizím“ univerzitním národem vedly k rostoucímu napětím. Už roku 1403 začali někteří teologové a univerzitní představitelé (především německého původu) kritizovat šíření učení myslitele Johna Viklefa, které považovali za nebezpečné a kacířské.

Pražská univerzita tehdy přijala usnesení, které odsuzovalo pětačtyřicet článků z Viklefova učení. Hus se proti tomuto zákazu postavil a dál ve svých kázáních hájil právo na šíření reformních názorů. Situace vyvrcholila v roce 1410, kdy Hus během významného kázání v Betlémské kapli veřejně protestoval proti zásahům církve.

Jan Hus byl obviněn, že podporuje učení Johna Viklefa, které zpochybňovalo autoritu papeže a církve. Hus však i nadále důrazně poukazoval na korupci a zneužívání moci v církvi, například na prodej odpustků, což bylo v té době velmi citlivé téma. Kritizoval také životní styl duchovních, kteří často nežili podle ideálů, které hlásali.

Jan Hus své učení neodvolal

V roce 1412 byl Hus exkomunikován papežem Janem XXIII. a zároveň mu byl zakázán výkon kazatelské činnosti. I přes tento zákaz pokračoval ve své práci a ve veřejných kázáních, což vedlo k dalším konfliktům.

Církevní mocnosti se proto rozhodly Husa postavit před soud a na základě obvinění z kacířství byl pozván na církevní koncil v Kostnici. Koncil v Kostnici začal v roce 1414 a měl za úkol vyřešit rozkol ve vedení církve, ale také se zabýval případem Jana Husa.

Bezpečnou cestu ke kostnickému koncilu Husovi slavnostně zaručil římský král Zikmund Lucemburský. Hus měl podle glejtu (cestovního ochranného listu) zajištěnu osobní bezpečnost během cesty do Kostnice i po celou dobu pobytu a návratu. Přesto byl Hus krátce po příjezdu do Kostnice zajat a uvězněn. Církevní autority totiž tvrdily, že slib daný kacíři není závazný.


Pamětní místo v Kostnici.

Zpočátku měl Hus možnost obhajovat své postoje, ale brzy se ukázalo, že proces není veden jako otevřená diskuse o víře, nýbrž jako soud nad kacířem. Církevní komise postupně shromáždila desítky obvinění na základě jeho kázání, spisů a domnělého šíření učení anglického teologa Johna Viklefa.

Vybrané články z Viklefových děl byly Husovi předloženy, stejně jako některé jeho vlastní výroky, které byly označeny za bludné nebo heretické. Hus měl tyto články odmítnout a odvolat své učení, což však odmítl. Věřil, že jeho učení je správné a že nemůže jednat proti svému svědomí a Božímu zákonu.

Jan Hus byl 6. července 1415 odsouzen k upálení. Jeho smrt vzbudila v Čechách i v celé Evropě velký rozruch a stala se symbolem boje za náboženskou reformu a odpor proti církevnímu útlaku.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky jan hus, husinec, kostnice, upálení, reformátor, církev

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.