Centrum postcovidové péče ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK) od zahájení provozu v lednu 2021 vyšetřilo tisíce pacientů, v této problematice poskytuje komplexní péči. Zájem nemocných po pandemii covidu-19 poklesl, čekací lhůta na první vyšetření je nyní zhruba šest týdnů, sdělili ČTK zástupci centra. Nejvíce podle nich odeznívají respirační obtíže, nejméně neurologické a únavové potíže. Centrum postcovidové péče FN HK se zabývá diagnostikou a léčbou postcovidového syndromu.
V Královéhradeckém kraji byl zaznamenám první případ koronaviru 9. března 2020 a první úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním bylo oznámeno 26. března téhož roku. Kraj byl na konci roku 2020 a v prvních dvou měsících roku 2021 jedním z nejzasaženějších regionů v ČR.
Největší zájem o vyšetření v hradeckém centru postcovidové péče byl v prvních letech fungování. Například v září 2021 byla jeho kapacita z větší části naplněna. Tehdy přicházeli nejvíce lidé s komplexními problémy, především s dušností, extrémní únavou, poruchami spánku či bolestmi hlavy a kloubů. Do centra je odesílali praktičtí lékaři a specialisté, pokud vyloučili jiné příčiny obtíží. Postcovidový syndrom je soubor příznaků, které přetrvávají po 12 a více týdnech od infekce SARS-CoV-2.
"Jsme ambulantní provoz, krátkodobě fungoval vyšetřovací program u nás v nemocnici za hospitalizace. V současné době je vyšetřeno více než 6500 pacientů z celé ČR," sdělil vedoucí lékař Centra postcovidové péče FN HK Michal Kopecký.
V poslední době přicházejí i pacienti z jiných regionů než jen ze severovýchodních Čech. "Řada dalších center pro pacienty s post-covid již ukončila svoji činnost," sdělil přednosta Plicní kliniky FN HK Vladimír Koblížek.
Z poznatků centra vyplynulo, že postižení pacientů postcovidem, kteří onemocněli v rané fázi pandemie, tedy v prvních dvou letech, kdy byla nízká proočkovanost populace a nebyla dostupná antivirotika, bylo více respirační a méně postihovalo ostatní orgány. "Post-covid postižení v pozdějších fázích pandemie a zejména nyní po konci pandemie má jiný charakter," řekl Koblížek. Případů je výrazně méně a více se podobají syndromům po prodělaných infekcích z jiných příčin, dominují obtíže mimoplicního charakteru. "Obecně platí, že nyní je nemocných méně, ale jejich problémy obtížněji odeznívají," řekl Koblížek.
Skutečnost, že se v Centru postcovidové péče FN HK kumulují pacienti s těžkým postižením po prodělaném covidu, souvisí podle Kopeckého s tím, že je jediným centrem v ČR zabývajícím se komplexně touto problematikou.
Nejčastějšími projevy u pacientů v hradeckém centru je nespavost, bolest hlavy, únava, bolest svalů a kloubů, pozátěžová únava a zhoršení symptomů po námaze. Vyskytují se ale i poruchy paměti, soustředění nebo také zažívací obtíže, vertigo (pocit porušené rovnováhy), ztráta čichu a chuti. Naopak většina plicního postižení mizí do 12 měsíců. Z poznatků hradeckého centra také vyplynulo, že populace po vakcinaci a antivirotické terapii má menší riziko rozvoje postcovidových obtíží.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.