Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku bude v africké Etiopii pomáhat s ochranou ohrožených husic modrokřídlých a antilop vodušek abok. Představitelé safari parku a Etiopie o tom dnes v Praze podepsali memorandum o spolupráci při ochraně druhů. Dvorská zoo to oznámila v tiskové zprávě.
"V Etiopii se zaměřujeme na husice modrokřídlé a vodušky abok, v jejichž chovu excelujeme. Nyní se intenzivně zaměříme na pomoc v místech jejich přirozeného výskytu," uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. Za Etiopii memorandum podepsala ministryně turismu Selamawit Kassa, která před podpisem memoranda chovy dvorské zoo navštívila.
Husice modrokřídlé nežijí nikde jinde než na náhorních planinách Etiopie. Jejich stavy se odhadují na 5000 až 15.000 jedinců. Ohrožuje je především přeměna přirozeného prostředí a lov nepůvodními obyvateli. Dvorská zoo od roku 2024 koordinuje jejich evropský chovný program.
Vodušky abok obývají v přírodě jen velmi malou oblast Jižního Súdánu a Etiopie. Kvůli lovu i likvidaci přirozeného prostředí močálů jejich stavy rapidně klesají. Ve Dvoře Králové se dosud narodilo téměř 300 vodušek.
"V první fázi je nutné provést monitoring obou druhů v divočině, co nejpřesněji určit jejich počty a zjistit, jak se populace chovají. Součástí strategie je i vytvoření fungujícího záchranného programu husic modrokřídlých v jejich domovině," uvedl zoologický ředitel safari parku Jaroslav Hyjánek.
Safari Park Dvůr Králové patří kraji a specializuje se na Afriku. Velmi úspěšný je například v chovu nosorožců, žiraf či antilop. Vzácná zvířata do Afriky i vrací, například nosorožce do Tanzanie a do Rwandy.
Aktuálně nejzásadnějším záchranářským projektem dvorské zoo je účast v mezinárodním týmu BioRescue, který se pomocí umělých technik reprodukce snaží zachránit druh nosorožce bílého severního. V rezervaci v Keni žijí nosorožčí samice Fatu a Nájin, které patří dvorské zoo a jsou posledními zvířaty svého druhu na světě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.