Na dnešek připadává takzvané Blue Monday. Údajně má jít o nejdepresivnější den v roce. Ačkoliv jde o vymyšlený marketingový koncept, je to ideální příležitost mluvit o duševních nemocech, jako jsou například deprese. Ty častěji postěhují ženy. V dnešní době už nejde o nic mimořádného.
Deprese je onemocnění, které významně ovlivňuje každodenní život člověka, a to nejen poklesem nálady, ale také ztrátou radosti, energie a motivace. Lékařka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, upozorňuje na to, že pravá deprese je daleko víc než jen občasný pocit smutku. „Jedná se o stav, kdy negativní pocity trvají nepřetržitě po dobu dvou týdnů nebo déle a mohou zahrnovat i myšlenky na sebevraždu,“ píše v tiskové zprávě.
Statistiky ukazují, že deprese častěji postihuje ženy, avšak u mužů bývá její průběh závažnější. Zajímavé je, že i děti mohou trpět tímto onemocněním, u nichž se projevy často maskují tělesnými symptomy, jako jsou bolesti bříška.
Rizikové faktory pro vznik deprese zahrnují genetiku, těžké životní události, jako je ztráta blízkého člověka či práce, a sociální vlivy, včetně nedostatečné opory v rodině nebo diskriminace. Ekonomické podmínky, dlouhodobý stres a návykové látky rovněž hrají významnou roli.
Prevence deprese zahrnuje pravidelný pohyb, dostatek spánku, vyváženou stravu a efektivní hospodaření s časem, což zahrnuje zařazování relaxace do každodenního života. Psychoterapie a farmakologická léčba jsou základními pilíři léčby, které pomáhají až 80 % pacientů.
Šédová zdůrazňuje význam hledání odborné pomoci při prvních známkách deprese: „Jestliže máte podezření, že byste mohli trpět depresí, neváhejte a vyhledejte pomoc. Otevřený rozhovor s blízkými nebo odborníkem může být prvním krokem k zotavení.“
Vzdělávání veřejnosti a de-stigmatizace duševních onemocnění jsou klíčové pro zvýšení šancí na úspěšnou léčbu deprese a zlepšení kvality života postižených.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.