Česká asociace pojišťoven (ČAP) pokračuje v preventivní kampani „Zkratky“, která upozorňuje na rizika spojená s užíváním návykových látek a jejich vliv na řízení motorových vozidel. Podle analýzy z Urine testu patří Praha, Brno a Ostrava mezi města s nejvyšší spotřebou drog. V Praze se během vánočních večírků zvyšuje spotřeba kokainu až na trojnásobek oproti běžným dnům, přičemž tento trend platí i pro THC a MDMA. Podobně v Brně je sobota večer spojena s rekordní spotřebou marihuany, která zde převyšuje hodnoty z Prahy. Kampaň v tomto období také opět připomíná, že drogy ani alkohol za volant nepatří.
„Jedním z pilířů kampaně je též takzvaný „Urine test“, který analyzuje odpadní vody ve vybraných městech, aby zmapoval aktuální trendy v užívání návykových látek. Data z testu ukazují, že spotřeba kokainu, THC a MDMA roste o víkendech a v období spojeném s vánočními večírky,“ vysvětluje Milada Veselá, vedoucí oddělení komunikace ČAP. Urine testem prošlo šest českých měst, kde je podle organizace European Union Drugs Agency míra užívání tvrdých drog nejvyšší.
Během vánočních večírků a víkendů se v českých městech výrazně zvyšuje spotřeba drog. V Praze je spotřeba kokainu v sobotu až 3,5krát vyšší než ve všední dny, přičemž účinek drogy odezní za několik desítek minut, ale její „dojezd“ může trvat až 72 hodin. Spotřeba MDMA v Praze stoupá o víkendech šestinásobně, což způsobuje zhoršení vnímání prostoru a pohybu až o 30 %. Marihuana, jejíž obliba stoupá, zpomaluje reakce až o půl sekundy, což může prodloužit brzdnou dráhu automobilu o 7 metrů – kritický rozdíl například na přechodu pro chodce.
Ostrava je pátým městem v Evropě s nejvyšší spotřebou pervitinu, který zvyšuje agresivitu a čtyřnásobně zvyšuje riziko projetí na červenou. Vánoční večírky v Česku jsou také obdobím s rekordní spotřebou kokainu, přičemž kombinace drog a alkoholu zvyšuje riziko dopravní nehody až 200krát. Data ukazují, že plánování bezpečných cest domů během adventu a Silvestra může zachránit životy, a proto kampaň apeluje na odpovědné chování řidičů.
„Drogy zůstávají v těle dlouho po odeznění jejich bezprostředních účinků, což mnozí řidiči podceňují. Například THC zpomaluje reakce, MDMA zkresluje vnímání prostoru a kokain zhoršuje úsudek. I drobná nepozornost nebo únava mohou za volantem skončit tragicky,“ varuje adiktolog Vojtěch Janouškovec.
Kampaň České asociace pojišťoven cílí na mladé lidi prostřednictvím preventivních materiálů, které byly vytvořeny ve spolupráci s Policií ČR. „Policejní preventisté pracují se vzdělávacími podklady, které se zaměřují na vysvětlování rizik spojených s užíváním drog a jejich vlivem na řidičské schopnosti. Primárním cílem je zaujmout studenty středních škol a přimět je k odpovědnému chování,“ přibližuje Petr Chára, odborník na vzdělávání.
Výsledky Urine testu potvrzují, že pro mnoho lidí je advent a vánoční období příležitostí k oslavám, které jsou bohužel často spojeny s alkoholem a drogami. ČAP ve spolupráci s dalšími odborníky upozorňují na zásadní rizika kombinace těchto látek s řízením. Podle studií se riziko způsobení dopravní nehody zvyšuje až dvousetnásobně. „Je vždy lepší plánovat dopředu – využít taxi nebo mít střízlivého řidiče, než riskovat svůj život a životy ostatních,“ dodává Milada Veselá z ČAP. Zatímco účinek kokainu vyprchá po pár desítkách minut, takzvaný dojezd v podobě únavy a podrážděnosti může uživatel cítit i druhý a třetí den.
Kampaň Zkratky se nesnaží pouze informovat, ale také změnit postoje a chování veřejnosti. Cílem osvětové kampaně je zvýšit povědomí o látkových závislostech a dopadech konzumace drog a podpořit informovaná rozhodnutí. Že je třeba se tematikou drog zabývat, ukazuje nejen dramatický nárůst uživatelů, ale také postoje české společnosti, které vyplývají z průzkumu, jejž ČAP realizovala před spuštěním kampaně v lednu. Z dat vyplynulo například to, že přes čtyřicet procent Čechů starších 15 let přiznává, že minimálně jednou drogy vyzkoušelo, ale i to, že téměř třetina populace rekreační užívání drog schvaluje.
V dlouhodobém horizontu chce ČAP přispět ke snížení počtu dopravních nehod způsobených vlivem návykových látek a zvýšit povědomí o důsledcích neodpovědného chování za volantem. Celá komunikace zahrnuje nejen vzdělávací aktivity, ale také interaktivní obsah na sociálních sítích a webovou platformu www.drogyjsouzkratky.cz, kde se zájemci mohou dozvědět více o této problematice, formátech kampaně a možnostech prevence.
„Každý z nás může udělat jednoduchý krok k větší bezpečnosti. Drogy jsou rychlým únikem z reality, ale jako zkratka mohou vést do slepé uličky. Naše kampaň apeluje na to, že odpovědné a informované rozhodnutí může zachránit lidské životy,“ uzavírá vedoucí komunikace ČAP Veselá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.