Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové koncem listopadu dokončila druhou etapu výstavby teplovodních sítí dálkového tepla v historickém centru města. Investice činila přes 16 milionů korun. S loňskou první etapou investice přesáhla 51 milionů korun. Na dálkové teplo by se díky novým sítím mohly v centru města v budoucnu napojit desítky odběratelů, kteří zatím k topení používají především lokální plynové zdroje. Firma v krajském městě dodává teplo do 24.000 domácností.
Na roky 2025 až 2026 Tepelné hospodářství připravuje závěrečnou třetí etapu stavby teplovodů za odhadovaných 20 milionů korun. Týkat by se měla především lokality Malého náměstí.
Rozšíření sítí dálkového tepla je součástí strategie města k zajištění energetické bezpečnosti a stability dodávek tepla a energií. Radnice budováním teplovodů reagovala na nejistotu vyvolanou energetickou krizí a válkou na Ukrajině. Rozvoj dálkového vytápění také v lokalitě pomůže snížit množství oxidů dusíku, které vznikají spalováním plynu.
Letos stavbaři pracovali především v ulicích Dlouhá, Zieglerova a V Kopečku. Loni teplovody položili v ulicích Klicperova, Radoušova, Úzká a na Velkém náměstí. "Díky letos položeným teplovodům budeme moci v historickém centru města napojit objekty městské hudební síně, školské objekty církve nebo objekt Univerzity Karlovy," řekl ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler.
Na dálkové teplo již Tepelné hospodářství napojilo například objekt Radnice čp. 1, Klicperovo divadlo, objekt bývalé městské knihovny, budovy městské a státní policie a několik domů soukromých majitelů. "Připojené objekty představují roční odběr odpovídající dodávce tepla do 20 pětipodlažních panelových domů," uvedl Seidler.
Cena tepla od Tepelného hospodářství letos činí 814,72 koruny za gigajoule (GJ), od 1. ledna příštího roku vzroste o sedm procent na 871,75 Kč/GJ. Teplo firma nakupuje z uhelných Elektráren Opatovice (EOP) podnikatele Daniela Křetínského.
Podíl Tepelného hospodářství na trhu s teplem v Hradci se odhaduje na 80 procent. Do některých lokalit ve městě dodávají teplo přímo i EOP a na trhu městské firmě konkurují. Letošní cena tepla od EOP je 820,62 Kč/GJ, od ledna vzroste na 868,45 Kč/GJ.
Ceny tepla v Hradci Králové jsou pod průměrnými cenami dálkového tepla v ČR. Podle Teplárenského sdružení ČR činí letos průměrná cena tepla ze zemního plynu kolem 1200 korun za gigajoule a cena dálkového tepla z uhlí je asi 1000 korun za gigajoule.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.