Pá 21. 8. 2026
Zprávy

Galerie v Hradci zahajuje dvě nové výstavy. Návštěvníci uvidí díla Lamra a Kyjovské

Petr Roubíček1 minuta čtení7. 11. 2024, 8:35
Galerie v Hradci zahajuje dvě nové výstavy. Návštěvníci uvidí díla Lamra a Kyjovské
Galerie v Hradci zahajuje dvě nové výstavy. Návštěvníci uvidí díla Lamra a Kyjovské · Foto: se svolením GMU HK

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) přináší hned dvě nové výstavy. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 7. listopadu v 18 hodin, a návštěvníci se mohou těšit na tvorbu Aleše Lamra i mladé malířky Anny Kyjovské. Galerie o tom informovala v tiskové zprávě.

Výstava Aleše Lamra je součástí projektu „Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche“. Tuto dlouhodobou expozici, věnovanou významnému českému sběrateli, obohacují speciální výstavní prostory – Kabinet sběratele a Galerie Na bidýlku II. Kabinet představí kolekci prací Aleše Lamra, známého malíře, kreslíře a grafika, jehož dílo se zaměřuje na figury a českou grotesku. Lamr získal pozornost už na konci 60. let, kdy spojil vliv evropské nové figurace s popkulturními prvky. Ve sbírce Karla Tutsche je zastoupen nejen kresbami a litografiemi, ale i tvorbou inspirovanou landartovými performancemi, které pořádal v 70. letech.

V Galerii Na bidýlku II se objeví nejnovější díla Anny Kyjovské. Mladá umělkyně se zaměřuje na malbu, ale věnuje se i tvorbě z keramiky a papírmaše. Výstava s názvem „Sleepy Heads“ představí malby stylizovaných povlečení, jejichž vzory a textury odrážejí osobní vzpomínky a emoce. Kyjovská experimentuje s barvami a symbolikou, aby zachytila nostalgické a kulturní odkazy, které ovlivňují naši identitu.

Projekt „Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche“ přibližuje sběratelskou cestu Karla Tutsche. Více než 300 vystavených děl reprezentuje české umění od 60. let až po počátek nového tisíciletí. Sbírka se zaměřuje na autory, kteří významně přispěli k rozvoji českého současného umění, mezi nimi například Jiří Sopko, Alena Kučerová, Jiří David nebo Ján Mančuška.

Výstava děl Aleše Lamra a Anny Kyjovské bude otevřena do 5. ledna 2025.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hradec o víkendu rozpálí pálivé chilli, zchladí nábřeží piva a rozhýbe GladiátorZ kraje

Hradec o víkendu rozpálí pálivé chilli, zchladí nábřeží piva a rozhýbe Gladiátor

Víkend v Hradci Králové bude pořádně nabitý. Vyrazit můžete na Chilli festival Mechov, Hradecké nábřeží piva, noční bloudění v kukuřici nebo třeba na filmového Spider-Mana pod širým nebem.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook