Pá 21. 8. 2026
Zprávy

K tragické srážce dvou vlaků v Pardubicích musel i záchranářský vrtulník z Hradce Králové

Petr Roubíček2 minuty čtení6. 6. 2024, 9:11 · akt. 12:24
Výstřižek
Výstřižek · Foto: Drážní inspekce

Ve středu večer došlo v Pardubicích k tragické nehodě, kdy se rychlík společnosti RegioJet srazil čelně s nákladním vlakem. Nehoda vyžádala čtyři životy a další lidé byli zraněni. Na místo letěl záchranářský vrtulník z Hradce Králové.

Srážka dvou vlaků se odehrála krátce před jedenáctou večer nedaleko stanice Pardubice-centrum. Expresní vlak jíždící z Prahy do Košic narazil do nákladního vlaku, který vezl karbid vápníku. Naštěstí byly první dva vagony nákladního vlaku prázdné, což zabránilo dalším škodám.

V době nehody bylo na palubě rychlíku více než 300 cestujících. Přední část vlaku byla vážně poškozena. Podle ředitele záchranné služby Pardubického kraje, Igora Paara, tragédie stála život čtyři osoby, tři utrpěly středně těžká zranění a dalších dvacet lehká. Výše zranění některých cestujících může být ještě upřesněna.

Drážní inspekce odhaduje, že škody z nehody přesáhnou 110 milionů korun, s největšími poškozeními na nákladním vlaku a expresním vlaku. Provoz na trati byl obnoven až dnes ráno, ale s omezením na jednu kolej.

Záchranáři, včetně dvou vrtulníků z Hradce Králové a Prahy, byli na místo rychle mobilizováni a aktivován byl traumaplán. Situace na místě zůstává napjatá, zatímco úřady pracují na vyšetřování příčin této katastrofy.

Expres v Pardubicích podle inspekce projel návěstidlo na červenou

Osobní expres minul ve středu večer v Pardubicích návěstidlo zakazující jízdu a vjel do postavené cesty pro nákladní vlak, vyplývá ze zjištění Drážní inspekce. Při následném střetu zemřeli čtyři lidé a 27 skončilo v nemocnicích. Zda se jednalo o technickou závadu, lidskou chybu nebo kombinaci obou faktorů.

Závěry vyšetřování tragické nehody není podle mluvčího inspekce Martina Drápala možné předjímat. "Drážní inspekce se totiž rovněž zabývá okolnostmi dané mimořádné události a přispívajícími faktory, proto si její šetření vyžádá několik měsíců," uvedl. Dodal, že závěrečná zpráva zveřejněna na webu úřadu.

Zdroj: Novinky.cz, ČTK

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hradec o víkendu rozpálí pálivé chilli, zchladí nábřeží piva a rozhýbe GladiátorZ kraje

Hradec o víkendu rozpálí pálivé chilli, zchladí nábřeží piva a rozhýbe Gladiátor

Víkend v Hradci Králové bude pořádně nabitý. Vyrazit můžete na Chilli festival Mechov, Hradecké nábřeží piva, noční bloudění v kukuřici nebo třeba na filmového Spider-Mana pod širým nebem.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook