Dobrovolní hasiči v devíti obcích a městech Královéhradeckého kraje převzali od profesionálních hasičů hradeckého kraje devět cisternových automobilových stříkaček. I když jde o použitá vozidla, dostanou se dobrovolní hasiči k lepší a relativně stále moderní technice, která nahradí jejich i několik desítek let stará zásahová vozidla.
"Jde o cisterny v takzvaném technickém provedení, které byly používané pro první výjezd. Kromě nádrže na vodu jsou vybavené i další technikou pro různé zásahy," řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Průměrné stáří převáděných cisteren je 15 let. Nejstarší vozidlo je roku výroby 1998, nejmladší je z roku 2017.
Cisterny získali dobrovolní hasiči v Ohnišťanech, Velkých Petrovicích, Mostku, Bohuslavicích nad Metují, Lhotách u Potštejna, Libáni, Dvoře Králové nad Labem – Žirči, Peci pod Sněžkou a v Polici nad Metují. Například u hasičů ve Velkých Petrovicích nahradí cisterna Tatra 815 z roku 2002 dosavadní cisternu Tatra 138 z roku 1968.
"Letos ještě plánujeme dobrovolným hasičům předat dalších sedm cisteren CAS 20 v technickém provedení a jednu CAS 32, což je cisterna pro velkoobjemové hašení," uvedla mluvčí. Převod cisteren dobrovolným hasičům může Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje udělat proto, že v posledních dvou letech obnovil všechny takzvané prvovýjezdové cisterny.
Profesionální hasiči mají v Královéhradeckém kraji 14 stanic. Slouží na nich asi 570 hasičů a 40 civilních zaměstnanců. Dobrovolných hasičů je v kraji přes 22.000, organizováni jsou v 626 sborech.
Podle starosty krajského sdružení hasičů Ivana Krause se v posledních deseti letech v kraji zlepšilo vybavení dobrovolných hasičů a také jejich výcvik. Dobrovolní hasiči v kraji loni dostali na dotacích 88 milionů korun. Většinu poskytlo prostřednictvím dotací ministerstvo vnitra. Podpora umožňuje obcím pořízení nové techniky a výstavbu či modernizaci zázemí dobrovolných hasičů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.