Počasí dnes29 °C, zítra25 °C
Středa 19. června 2024  |  Svátek má Leoš
Bez reklam

Částečný digitální detox si chce na letní dovolené dopřát 69 procent Čechů

Částečný digitální detox si na letní dovolené plánuje dopřát 69 procent Čechů. Naopak 31 procent nehodlá používání internetu nijak omezit. Vyplývá to z průzkumu cestovní agentury Invia, který novinářům představila mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková. I když podle ní část dotázaných chce na internetu strávit stejně času jako doma, pracovní telefon a počítač si jich na dovolenou bere osm procent.

Průzkum mezi 1000 respondenty uskutečnila agentura Ipsos. Zájem o letní dovolenou je letos podle generálního ředitele Invie Jana Foreta o čtvrtinu vyšší než v loňském roce. Nejčastěji lidé za odpočinkem vyrazí na osm dní, a to zejména do Turecka, Řecka a Egypta, řekl.

V průzkumu lidé dostali i otázku na to, jak dlouho dopředu se před dovolenou balí. Polovina z nich uvedla, že si věci chystá den před odjezdem, týden na přípravu si dopřává 32 procent Čechů. Ještě déle - dva týdny – má na balení podle průzkumu sedm procent dotázaných a pár hodin před odjezdem kufr plní osm procent lidí. "Z průzkumu vyplývá, že si více než polovina Čechů píše seznamy věcí, na co nezapomenout. K moři nesmí chybět především plavky, 60 procent si bere nejčastěji dvoje," doplnila Jirušková s tím, že přibližně polovina Čechů preferuje kombinaci aktivní a odpočinkové dovolené.

Na letní dovolenou klienti Invie z drtivé většiny vyrazí letadlem. Takový způsob dopravy podle Foreta volí 87 procent z nich. Téměř polovina se ubytuje v čtyřhvězdičkových hotelech. "Průměrná částka, kterou nyní Češi za letní týdenní dovolenou v Řecku utrácí, je 18.980 Kč za dospělého, Turecko 18.200 Kč, Egypt 17.100 Kč, Tunisko 15.300 a Bulharsko v průměru 18.960 Kč. Za dovolenou v Chorvatsku zaplatí klienti zhruba 10.400 korun," uvedla Jirušková. Stejně dlouhá dovolená v Česku podle ní vyjde v průměru na 6200 korun za osobu. Foret doplnil, že ceny dovolené letos mimo jiné snižuje větší nabídka, která odráží také vstup nových cestovních kanceláří (CK) na trh.

Tuzemské cestovní kanceláře vyhlížejí úspěšnou letní sezonu. Aktuálně jsou prodeje v některých z nich vyšší než loni i v roce 2019 před koronavirovou pandemií, řekl ČTK už dříve místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Při výběru letní dovolené jsou podle něj Češi velmi konzervativní, a tak i letos mezi nejžádanější destinace patří Chorvatsko, Řecko, Španělsko, Bulharsko, Egypt či Itálie. V případě Chorvatska je ubytování již z velké části rezervované na Istrii, sdělily ČTK už dříve CK a agentury.

Ohodnoť článek

Štítky průzkum, Řecko, Egypt, Invia, Chorvatsko, Turecko, Bulharsko, Ipsos, Tunisko, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Částečný digitální detox si chce na letní dovolené dopřát 69 procent Čechů  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.