Počasí dnes16 °C, zítra19 °C
Sobota 18. května 2024  |  Svátek má Nataša
Bez reklam

Archeopark Všestary v sobotu zahájí sezonu. Nabídne přednášky i experiment

Archeopark pravěku Všestary u Hradce Králové v sobotu 20. dubna zahájí sezonu. Sobotní akce nazvaná "Cestou necestou" nabídne přednášky, praktické ukázky všestarských experimentálních archeologů se zapojením návštěvníků i program pro děti. Otevírací doba pro veřejnost do 30. června bude o sobotách a nedělích od 10:00 do 17:00.

Ředitel archeoparku Radomír Tichý upozornil na to, že kvůli stavebním pracím na rozšíření expozic archeoparku není parkoviště u areálu k dispozici, auta mohou využívat parkoviště u nedalekého bazénu. Sobotní program začne v 10:00.

Všestarští archeologové se proslavili námořními expedicemi Monoxylon v replikách pravěkého dlabaného člunu, kterými se snaží přispět k poznání šíření raných forem zemědělství ve Středomoří. Loni uskutečněná Expedice Monoxylon IV navázala na námořní výpravy v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019.

V sobotu jsou na programu dvě přednášky organizátora expedic a ředitele archeoparku Radomíra Tichého z katedry archeologie Univerzity Hradec Králové, které představí poznatky z poslední námořní plavby Expedice Monoxylon IV. Začátek přednášek je v 10:30 a v 15:00.

S výsledky experimentu Expedice Caligae seznámí návštěvníky Martin Týfa, začátky jeho přednášek jsou v 11:30 a v 16:00. Cílem experimentu, který se loni uskutečnil na jižní Moravě, bylo vyzkoušet římskou obuv s plnou polní římské výstroje na zádech. Experimentální archeologové v dobové výstroji a výzbroji měli v terénu ověřit také průchodnost terénem mezi dvěma archeologickými lokalitami, a to římským pochodovým táborem v Brně-Modřicích a vojenskou římskou základnou na Hradisku u Mušova. Tyto lokality jsou od sebe vzdáleny 50 kilometrů. Na akci se podílely kromě všestarského archeoparku také Archeologický ústav AV ČR Brno a Návštěvnické centrum Mušov - Brána do Římské říše.

Třetí přednáška sobotní akce Cestou necestou připomene 125 let od nálezu kostry mamuta v nedalekých Svobodných Dvorech, které jsou nyní městskou částí Hradce Králové. Přednášejícím bude archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák, začátek je ve 14:00.

Součástí celodenního programu bude také dílna pro děti, tematicky zaměřena hra pro děti, ukázky pravěkých loveckých zbraní či ukázky stěhování menhirů. Více informací je na webu.

Archeopark leží asi sedm kilometrů severozápadně od Hradce Králové a návštěvníky seznamuje s životem v pravěku prostřednictvím tzv. živé archeologie, na metodách názornosti je založena atraktivita areálu. Svým zaměřením je jediným takto komplexně fungujícím archeoparkem v ČR. Zřizovatelem všestarského archeoparku je Královéhradecký kraj spolu s Univerzitou Hradec Králové.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HK region

Štítky ČR, archeologie, zábava, Všestary

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Archeopark Všestary v sobotu zahájí sezonu. Nabídne přednášky i experiment  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.