Zastupitelé Hradce Králové schválili výstavbu parkovacího domu pro uložení kol mezi koupalištěm Flošna a loni dokončeným fotbalovým stadionem. Na stavbu z rozpočtu města vyčlenili 21,8 milionu korun.
Ve stotisícovém Hradci Králové, který bývá označován za město cyklistů, nyní cyklověž není. V minulosti byly ve městě dvě, ale obě byly z různých důvodů zbourány. Radnice nyní začne připravovat projekt cyklověže. Finální podoba, její typ a cena vzejdou ze soutěže. Stát by mohla do dvou let. Budoucím provozovatelem parkovací věže by měly být městské Technické služby.
Na stavbu cyklověže by měla jit část z dotace 100 milionů korun od Královéhradeckého kraje. Z peněz od kraje se má stadion doplnit o prvky, které z něj učiní víceúčelovou arénu i pro konání jiných akcí než fotbalových. Například jde o vybavení tribun, tělocvičen a zázemí, nasvětlení arény či pořízení obnovitelných zdrojů energie. Do podpory od kraje spadá i postavení parkovacího domu pro kola.
Opoziční zastupitel Jiří Kos (za ANO) se pozastavil nad výší odhadované ceny za cyklověž. Město by podle něj mělo hledat levnější řešení, například pořízení více stojanů na kola. Cyklověž podle něj bude využívána málo. Podle náměstka primátorky Lukáše Řádka (TOP 09) cena cyklověže vzejde ze soutěže, dotace od kraje by mohla uhradit až 100 procent ceny.
Vybudovat cyklověž u koupaliště a stadionu dává podle Řádka smysl, i když nejde o místo poblíž uzlu veřejné dopravy. Kapacita stadionu je až 9300 sedících diváků, pro koncert až 25.000 lidí. Na Flošnu se loni přišlo vykoupat přes 93.000 lidí, celoročně má v provozu wellness studio.
Pro pořízení cyklověže hlasovalo všech 21 koaličních zastupitelů. Všech 16 zastupitelů opozice se zdrželo. Dvě cyklověže či parkoviště pro kola by měla také v budoucnu vzniknout u hradeckého hlavního železničního nádraží. Vybudovat je tam hodlá Správa železnic při kompletní rekonstrukci železniční stanice, která by měla začít na konci letošního roku a trvat pět let.
Hradec Králové byl v roce 2013 prvním městem v ČR, kde parkovací věž pro kola začala fungovat. Soukromý investor ji postavil před hotelem Černigov u hlavního nádraží na pozemcích města a majitele hotelu. V roce 2019 musela kvůli plánované demolici hotelu pryč a na zachování cyklověže se radnice s majitelem věže nedohodla. Podle radnice nebylo možné pro její jiné umístění u vlakového nádraží nalézt vhodné pozemky.
Druhou věž soukromý investor vybudoval u obchodního centra Futurum. Cyklistům sloužila od roku 2015 do roku 2021. Když uplynula pětiletá ochranná lhůta vázaná na dotaci na cyklověž, nabídl investor věž městu k odkoupení. Město na nabídku nepřistoupilo a investor pak věž rozebral a odvezl.
Na východě Čech jsou cyklověže v Pardubicích, Jaroměři a v Trutnově. Za uložení kola cyklisté platí poplatek, v Trutnově a v Jaroměři to je pět korun za den, v Pardubicích deset korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.